Koncert finałowy IV Letniego Festiwalu Organowego - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Koncert finałowy IV Letniego Festiwalu Organowego

Zapraszamy na kolejny, finałowy koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego. W niedzielę 24 sierpnia o godz.19.00 w Kościele pw. Bożego Ciała w Tucholi wystapą Błażej Musiałczyk - organy oraz Chór Sceny Muzycznej z Gdańska pod dyr. Beaty Śnieg.

Program koncertu:
1. G.F.Haendel – Alleluja z oratorium Mesjasz – org.
2. O. Gjeilo - Ubi Caritas
3. L. Jansson, arr. by G. Eriksson - To the Mothers in Brazil
4. J. Neske - Pater Noster
5. J.S.Bach – preludium chorałowe – Nun komm der Heiden Heiland – org.
5. M. Tipett - Steal Away
6. M. Tippett - Nobody Knows
7. Arr. N. Luboff - Wade in the Water
8.L.J.A. Lefebure – Wely – Bolero de Concert – org.
9. V. Miskinis - Night
10. J. Neske - Mironczarnia
11. J. Lennon, Paul McCartney, arr. by M. Huff - Yesterday
12. K. M. Prosnak - Wesele Sieradzkie
13. J. Wasowski, oprac. A. Borzym - No i Jak Tu Nie Jechać


Błażej Musiałczyk - Pochodzi z Sieradza. Na stałe związany z Gdańskiem, gdzie od 2006 roku pełni funkcję organisty Archikatedry Oliwskiej jak również prezentera znajdujących się tam, słynnych na całym świecie organów. Od 2010 roku pełni funkcję dyrygenta chóru Gdańskiego Seminarium Duchownego. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną, prowadząc klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku - Wrzeszczu. Błażej Musiałczyk jest dyrektorem artystycznym Letniego Festiwalu Muzyki Organowej w Tucholi oraz prezesem Fundacji Centrum Rozwoju Sztuki.

Na stałe współpracuje ze znakomitym trębaczem - Pawłem Huliszem, z którym koncertuje na wielu festiwalach muzyki organowej i kameralnej, wykonując repertuar począwszy od muzyki renesansowej po współczesną.
Naukę gry na organach rozpoczął w Salezjanskim Liceum Muzycznym w Lutomiersku, kontynuującego tradycję słynnej szkoły organistowskiej w Przemyślu.

Studia rozpoczął w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod kierunkiem prof. Piotra Grajtera i prof, Radosława Marca. Naukę kontynuował w klasie organów prof. Romana Peruckiego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie w roku 2005 został laureatem III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumi. Uczelnie ukończył, uzyskując dyplom w roku 2008. W roku 2010 ukończył Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Umiejętności gry doskonalił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych przez wybitnych pedagogów - takich jak Olivier Latry, Peter van Dijk, Bruno Oberhammer, Wolfgang Deutsch, Jose Enrique Ayarra Jarne, Jaroslav Tuma, Julian Gembalski oraz Pierre Pincemaille i Wolfgang Seifen( improwizacja organowa). W roku 2006 wziął udział w nagraniu płyty "Wielkie organy Archikatedry w Gdańsku-Oliwie" która została nominowana do nagrody Fryderyka, a następnie uzyskała status złotej płyty. Posiada na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji.
Koncertuje jako solista i kameralista.


Beata Śnieg - absolwentka i pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, specjalności: Dyrygentura Chóralna w klasie ad. dr hab. Aleksandry Grucza – Rogalskiej. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Dyrygentów Chóralnych w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Nagrodzona na wielu festiwalach chóralnych Nagrodą dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu, m.in. na I i II Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnym im. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, na VIII Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie oraz na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni o Morzu w Wejherowie. Wiceprezes Stowarzyszenia Music Everywhere. Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere.

Od 2009 do 2012 roku brała udział w wielu projektach muzycznych, współpracując z Cappellą Gedanensis jako sopranistka. W roku 2008 śpiewała w Chórze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a w latach 2009-2011 w Akademickim Chórze Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2009 do 2011 roku prowadziła Scholę Dziecięco-Młodzieżową Tęcza przy Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku. W roku 2010 założyła chór amatorski pod nazwą: Chór Sceny Muzycznej Gdańsk, działający oraz reprezentujący Gdański Archipelag Kultury. W latach 2011-2013, współprowadziła Chór Kameralny Kolektyw Wokalny. Od 2014 roku, prowadzi Chór Gdańskiej Akademii Seniora, działający przy Fundacji Forum, a także jest instruktorem wokalnym w zespole Inspirum, działającym jako środowisko muzycznego wsparcia dla Kościoła katolickiego w dziele ewangelizacji oraz duszpasterstwa.






Chór Sceny Muzycznej Gdańsk to grupa entuzjastów wspólnego śpiewu oraz jeden z najmłodszych i najprężniej rozwijających się chórów w trójmieście. Zespół powstał  w październiku 2010 roku, a w jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania.Chór Sceny Muzycznej Gdańsk działa przy Scenie Muzycznej Gdańskiego Archipelagu Kultury, a jego dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym jest Beata Śnieg, absolwentka, a dziś pedagog Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki, kierunku: Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej, specjalności: Dyrygentura Chóralna w klasie ad. dr hab. Aleksandry Grucza – Rogalskiej.W repertuarze tego ponad 40osobowego chóru znajdują się liczne dzieła współczesnej muzyki rozrywkowej, świeckiej, sakralnej oraz ludowej. Okazjonalnie chór wykonuje także utwory ze starszych epok. Do bogatego repertuaru w okresie świątecznym dochodzą kolędy oraz pastorałki. Chór działa również jako oprawa muzyczna ważnych wydarzeń kulturalnych na terenie trójmiasta.Chór Sceny Muzycznej Gdańsk jest także organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere!Pasja, wytrwała praca,  jak również poszukiwanie głębi muzyki oraz dobrego brzmienia pod przewodnictwem dyrygentki ceniącej perfekcjonizm, w ostatnim czasie przyniosły chórowi wiele osiągnięć.





(mat. nadesłane)