Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tucholi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Obchody 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Tucholi

W niedzielę, 1 września odbyły się uroczystości związane z obchodami 74. rocznicy agresji hitlerowskich Niemiec na Polskę. W obchodach udział wzięli mieszkańcy powiatu, delegacje władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń, partii politycznych i parlamentarzyści.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 16.00 przy Pomniku Pomordowanych w Rudzkim Moście. Po przemówieniu burmistrza Tucholi zostały złożone wiązanki kwiatów., oraz odbyło się ślubowanie uczniów klas I Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej w Tucholi. Na zakończenie uroczystości odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. kanonika Wincentego Pytlika dyrektora Wydziału Konserwatorskiego w Pelplinie oraz Apel Poległych. W homilii wygłoszonej podczas mszy świętej ksiądz kanonik powrócił do wydarzeń sprzed siedemdziesięciu czterech lat. Mówił min o modlitwie za tych, którzy wtedy oddali swoje życie, i posługując się przykładem tablicy na kościele w Sartowicach (zdjęcia zamieszczamy poniżej), mówił również o modlitwie o Miłosierdzie Boże dla ich oprawców.


Tablica na kościele w Sartowicach. (Fot. Szymon Chyła)

1 września 1939 roku o godzinie 4:45 nad ranem niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał pierwszą salwę w kierunku przylądka Westerplatte … Ludność polska przeczuwała nadchodzące zagrożenie, liczyła jednak na pomoc państw sojuszniczych.

Kiedy niemieckie wojsko wkroczyło na teren naszej Ojczyzny, Wojsko Polskie stawiało opór najeźdźcy. W dniu 17 września nastąpiło zdarzenie, które zachwiało postawami żołnierzy i ludności polskiej. Wojska ZSRR przekroczyły wschodnie granice kraju i zadały kolejny, decydujący cios.


Delegacje władz samorządowych, szkół, stowarzyszeń, partii politycznych i parlamentarzyści składali wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych w Rudzkim Moście (Fot. Piotr Kozłowski)


Napaść Niemiec hitlerowskich i sowieckiej Rosji na Polskę rozpętała II wojnę światową, która trwała aż sześć lat i pochłonęła 72 miliony istnień ludzkich.  Do końca wojny wzięło w niej udział 61 państw, na 67 istniejących. Znana jest także zbrodnicza działalność hitlerowców zakładających obozy koncentracyjne, będące narzędziem ludobójstwa podbitych narodów. Zajęto się także sprawą okaleczonego przez  holokaust narodu żydowskiego, co doprowadziło do stworzenia państwa Izrael na terytorium Palestyny. Liczba żydowskich ofiar holocaustu jest szacowana na 5-7 milionów. Wybuch II wojny światowej i cały jej przebieg miał ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia w świecie.

(red.)
(fot. Piotr Kozłowski)