Oświadczenie Rady Miejskiej w Tucholi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Oświadczenie Rady Miejskiej w Tucholi

 

Podczas 35 sesji Rady Miejskiej w Tucholi przyjęto Oświadczenie w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce, którego treść zamieszczamy poniżej.

Za przyjęciem oświadczenia było jedenastu radnych, przeciwko jeden, a jeden radny wstrzymał się od głosu. Dwóch radnych nie uczestniczyło w sesji.

OŚWIADCZENIE NR ......./……./17

RADY MIEJSKIEJ W TUCHOLI z dnia 27 kwietnia 2017 r.

w sprawie wyrażenia sprzeciwu wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.), art. 4 ust. 6 Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego sporządzonej w Strasburgu dnia 15 października 1985 roku (Dz. U. z 1994 r. Nr 124, poz. 607) oraz § 32 ust. 3 pkt 3 Statutu Gminy Tuchola (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. z dnia 29stycznia 2016 r. poz. 497 ze zm.),

Rada Miejska w Tucholi wyraża następujące stanowisko:

1. Rada Miejska w Tucholi wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego w Polsce, w szczególności w zakresie rozwiązań o charakterze ustrojowym.

2. Rada Miejska w Tucholi stwierdza, że pojawiające się w przestrzeni publicznej kategoryczne zapowiedzi radykalnych zmian w samorządowym prawie wyborczym w zakresie rewizji zakresu okręgów wyborczych, ograniczenia możliwości udziału w procesie wyborczym komitetów obywatelskich, podniesienia progów wyborczych, ograniczenia kadencyjności organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, a także ograniczenia obywatelom ich konstytucyjnych praw i wolności w szczególności wynikających z art. 62 Konstytucji RP – godzą w prawa obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

3. Wszelkie zmiany prawa samorządowego powinny być uprzednio poddane możliwie szerokim konsultacjom społecznym, we właściwym czasie i w odpowiednim trybie, w szczególności z przedstawicielami organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego.


4. Rada Miejska w Tucholi apeluje o respektowanie w toku prac nad zmianami prawa samorządowego w Polsce postanowień Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz wiążącego Polskę prawa międzynarodowego, w tym Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego. W szczególności członkowie społeczności lokalnych powinni mieć zagwarantowane prawo decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnoty samorządowej, w tym o wyborze osób wchodzących w skład organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

5. Rada Miejska w Tucholi apeluje do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, parlamentu, rządu Rzeczypospolitej Polskiej i polityków o niepodejmowanie decyzji godzących w prawa wyborcze obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

6. Rada Miejska w Tucholi apeluje o podjęcie rzetelnych prac zmierzających do systemowego przeglądu prawa samorządowego, w szczególności prawa ustrojowego, a następnie wypracowania kompleksowej propozycji zmian w tym zakresie.

7. Upoważnia się Burmistrza Tucholi i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tucholi do podejmowania wszelkich działań zmierzających do przedstawienia niniejszego stanowiska właściwym organom władzy publicznej oraz jej przedstawicielom. Burmistrz Tucholi

UZASADNIENIE

W ostatnim czasie, w dyskusji publicznej, a w szczególności w wypowiedziach przedstawicieli różnych ugrupowań politycznych, narasta fala niechęci w stosunku do samorządu terytorialnego oraz jego przedstawicieli. Formułowane w tym zakresie zarzuty uzasadniane są populistycznymi hasłami nieznajdującymi oparcia w faktach. W oparciu o wadliwą diagnozę – formułowaną, jak można przypuszczać wyłącznie dla osiągnięcia krótkoterminowych celów politycznych, proponuje się wprowadzenie brzemiennych w skutkach zmian o charakterze systemowym, mających doprowadzić do ograniczenia swobody poszczególnych wspólnot samorządowych. W ten sposób próbuje się dyskredytować dorobek tychże wspólnot samorządowych i ich organów oraz działania podejmowane w tym zakresie na przestrzeni ostatnich 27 lat. W związku z powyższym, Rada Miejska w Tucholi, będąca organem na rzecz którego ustanowiono domniemanie kompetencji we wszystkich sprawach dotyczących wspólnoty samorządowej nie zastrzeżonych dla innych organów, a przy tym będąc statutowo uprawnioną do wyrażania stanowiska w określonych sprawach istotnych z punktu widzenia samorządu gminnego, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec zapowiadanych zmian prawa samorządowego Polsce, w szczególności w zakresie rozwiązań o charakterze ustrojowym. Dotyczy to przede wszystkim zapowiedzi zmian w samorządowym prawie wyborczym – w tym ograniczenia czynnego i biernego prawa wyborczego – oraz sposobu realizacji zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jednocześnie proponowane zmiany prawa samorządowego muszą być zgodne z postanowieniami Konstytucji RP – w tym zasadą pomocniczości, zasadą decentralizacji, zasadą samorządu terytorialnego oraz gwarancjami zawartymi w Rozdziale VII „Samorząd terytorialny” - oraz wiążącym Polskę prawem międzynarodowym, w tym Europejską Kartą Samorządu Lokalnego. W szczególności członkowie społeczności lokalnych muszą mieć zagwarantowane prawo decydowania o najważniejszych sprawach dotyczących ich wspólnoty samorządowej, w tym o wyborze osób wchodzących w skład organów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.Wszelkie zmiany prawa samorządowego powinny być uprzednio poddane możliwie szerokim konsultacjom społecznym, we właściwym czasie i w odpowiednim trybie, w szczególności z przedstawicielami organizacji zrzeszających jednostki samorządu terytorialnego.
Dotyczy to w szczególności projektów poselskich, które coraz częściej dotycząc kluczowych spraw ustrojowych, wnoszone są z pominięciem określonego przepisami prawa trybu konsultacji i opiniowania, w szczególności przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Rada Miejska w Tucholi dostrzega przy tym konieczność podjęcia rzetelnych prac zmierzających do systemowego przeglądu prawa samorządowego, w szczególności prawa ustrojowego, a następnie wypracowania kompleksowej propozycji zmian w tym zakresie. Bez podjęcia działań w tym zakresie kolejne zmiany prawa samorządowego będą nadal interwencyjne, fragmentaryczne i niespójne.