Wiadomości
wszystkieRodzice zapłacą mniej za pobyt dziecka w przedszkolu
Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców dzieci w wieku przedszkolnym - w środę (26.06) prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał, przygotowaną przez ministra edukacji narodowej, tzw. ustawę przedszkolną. Już od września 2013 roku za pobyt dziecka w przedszkolu rodzice będą płacić mniej. Po raz pierwszy samorządy otrzymają środki z budżetu państwa na upowszechnienie edukacji przedszkolnej.
Celem zmian wprowadzonych w tzw. ustawie przedszkolnej jest systematyczne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego oraz zapewnienie wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 5 lat miejsca w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego. Ponadto ustawa ogranicza wysokość opłat pobieranych od rodziców za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego. Proces ten zostanie zakończony 1 września 2017 r.
Cel nowelizacji ustawy o systemie oświaty zostanie osiągnięty dzięki:
- dotacji z budżetu państwa, którą samorządy będą otrzymywały od września 2013 roku, co pozwoli na obniżenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu (powyżej 5 bezpłatnych godzin) oraz na stopniowe zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach, tak aby w 2017 roku zapewnić je wszystkim chętnym.
- przekazaniu gminom po raz pierwszy dotacji przedszkolnej już we wrześniu 2013 roku na okres wrzesień-grudzień 2013 r. W bieżącym roku samorządy otrzymają łącznie 504 miliony zł. Oznacza to, że dotacja na ten okres wyniesie 414 złotych w przeliczeniu na każde dziecko objęte wychowaniem przedszkolnym. Środki z dotacji będą przeznaczone przede wszystkim na obniżenie opłat dla rodziców w całym ostatnim kwartale 2013 r. W roku 2014 dotacja przedszkolna wyniesie już ok. 1,6 miliarda złotych, co w przeliczeniu na każde dziecko oznacza 1242 złote. W kolejnych latach będzie ona wzrastać o wskaźnik inflacji.
- obniżeniu do złotówki opłaty za każdą dodatkową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu ponad bezpłatny wymiar ustawowy finansowany przez gminę (co najmniej 5 godzin) od września 2013 roku.
- wprowadzeniu - od września 2015 roku - prawa do edukacji przedszkolnej dla każdego dziecka 4-letniego. W praktyce o przygotowanie odpowiedniej liczby miejsc zadba gmina, rodzice skorzystają z tego, jeśli będą zainteresowani posłaniem dziecka do przedszkola. Miejsce takie zostanie zorganizowane w przedszkolu prowadzonym przez gminę lub przez organ niepubliczny, który zdecyduje się przyjąć zasady obowiązujące przedszkola gminne (np. niskie opłaty dla rodziców - maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę, takie same zasady rekrutacji, itd.). Od 2017 roku takie samo prawo do wychowania przedszkolnego będzie przysługiwało również wszystkim 3-latkom.
Warto podkreślić, że ustawa została przyjęta przez parlament niemal jednogłośnie.
(mat. MEN)
(fot. limanowa.in)