Zielona granica - Agnieszki Holland od 11 stycznia na platformach VOD [lista platform] (ZWIASTUN) - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Zielona granica - Agnieszki Holland od 11 stycznia na platformach VOD [lista platform] (ZWIASTUN)

Materiały promocyjne Kino Świat
 

Zobacz najgłośniejszy i najgoręcej komentowany film ubiegłego roku,

który otwiera oczy i nikogo nie pozostawia obojętnym

 

„Zielona granica” Agnieszki Holland od 11 stycznia na platformach VOD

 

© fot. Agata Kubis, prod. Metro Films, Astute Films, dystr. Kino Świat 2024

 

OFICJALNY ZWIASTUN

 

Zielona granica” to opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszony dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Najnowsze dzieło reżyserki głośnych obrazów: „W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot” i nagrodzonego Złotymi Lwami filmu „Obywatel Jones” uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce.

To opowieść fikcyjna, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analiz dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych. „Zielona granica” jest opowieścią o ludziach. O ludziach postawionych w sytuacjach granicznych.

 

W obsadzie filmu znaleźli się m.in.: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy - Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, reżyserki Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz pisarza Macieja Pisuka (scenarzysty „Jesteś Bogiem”). Za zdjęcia do filmu odpowiada ceniony operator Tomasz Naumiuk.

Żyjemy w świecie, w którym potrzeba wielkiej wyobraźni i odwagi, żeby zmierzyć się z wszystkimi wyzwaniami współczesności. Rewolucja mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji sprawiły, że coraz trudniej wybrzmieć czystemu głosowi. W moim odczuciu nie ma sensu zajmować się sztuką, jeśli nie walczy się właśnie o ten głos, jeśli nie walczy się o to, by zadawać pytania o tematy ważne, bolesne, czasami nierozwiązywalne, stawiające nas przed wyborami, nieraz bardzo dramatycznymi. Taką właśnie sytuacją jest dla mnie to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej, mówi Agnieszka Holland.

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia (Maja Ostaszewska) staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym. W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem (Tomasz Włosok). Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

„Zielona granica” miała swoją światową premierę na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, gdzie otrzymała Nagrodę Specjalną Jury. Film był prezentowany m.in. również na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oraz na 61. Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku.

 

Od 11 stycznia „Zieloną granicę” będzie można obejrzeć online na platformach:

Premiery CANAL+, Player, Polsat Box Go, Rakuten, UPC, PLAY, Orange, TVP VOD, Vectra, Multimedia, Megogo, Toya, INEA, Nowe Horyzonty VOD, Katoflix, VOD Warszawa, MOJEeKINO.pl, E-kino pod Baranami

 

© fot. Agata Kubis, prod. Metro Films, Astute Films, dystr. Kino Świat 2024

 

Produkcja: Metro Films (Polska), Blick Productions (Francja), Marlene Film Production (Czechy) i Beluga Tree (Belgia), we współpracy z Astute Films (USA), CANAL+ Polska, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym, Czeską Telewizją, ZDF/ARTE, VOO-BE tv, TRT Sinema, dFlights, Volapuk, Downey Ink, Saudade Film, Sofica La Banque Postale Image 17, Centre du Cinéma et de l’Audiovisuel de la Fédération Wallonie-Bruxelles

oraz współfinansowaniem m.in. z Eurimages, Czech Film Fund, Aide aux cinémas du monde - CNC - Institut Français.

Dystrybutorem „Zielonej granicy” w Polsce jest Kino Świat.

Gatunek: dramat

Produkcja: Polska, Czechy, Francja, Belgia

Reżyseria: Agnieszka Holland („W ciemności”, „Europa, Europa”, „Pokot”, „Szarlatan”, „Obywatel Jones”)

Producenci: Marcin Wierzchosławski, Agnieszka Holland, Fred Bernstein

Scenariusz: Maciej Pisuk, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, Agnieszka Holland

Koproducenci: Šárka Cimbalová, Maria Blicharska, Damien McDonald, Diana Elbaum, David Ragonig

Producenci wykonawczy: Mike Downey, Jeff Field, Emir Külal Haznevi, Daniel Bergman

Producentka liniowa: Alicja Jagodzińska-Kałkus

Obsada: Jalal Altawil („Sąsiedzi”), Maja Ostaszewska („Body/Ciało”), Tomasz Włosok („Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”), Behi Djanati Atai („Witamy”), Mohamad Al Rashi („Al Hadira: The Hangar”), Dalia Naous („Ucieczka z Rakki"), Jaśmina Polak („Wesele”), Joely Mbundu („Tori i Lokita”), Piotr Stramowski („Pitbull. Nowe porządki”), Marta Stalmierska („Wyrwa”), Agata Kulesza („25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”), Maciej Stuhr („Belfer”), Magdalena Popławska („Atak paniki”), Monika Frajczyk („Jeszcze przed świętami”), Michael Zieliński („Matecznik”)

Nasza recenzja filmu