Minister Michał Boni na terenie poklęskowym - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Minister Michał Boni na terenie poklęskowym

Niemal w równą rocznicę po przejściu katastrofalnej w skutkach trąby powietrznej przez Nadleśnictwo Trzebciny, uporządkowany teren oglądał Minister Administracji i Cyfryzacji Michał Boni.

17 lipca 2013 r. podczas terenowej konferencji prasowej zorganizowanej w Szarłacie z ministrem Bonim spotkali się członkowie Zespołu Antykryzysowego, powołanego do walki ze skutkami żywiołu z 14 lipca ubiegłego roku. Wśród obecnych osób była wojewoda kujawsko-pomorski Ewa Mes, dyrektor generalny Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy Andrzej Baranowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w urzędzie wojewódzkim Lech Wesołowski, starostowie powiatowi: świecki – Marzena Kempińska i tucholski – Dorota Gromowska, a także wójt Gminy Cekcyn i Osie, Jacek Brygman i Michał Grabski. Lasy Państwowe reprezentował dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu Janusz Kaczmarek i nadleśniczy Nadleśnictwa Trzebciny Piotr Kasprzyk.


(fot. Mateusz Stopiński)

Spotkanie zaplanowano w miejscu, skąd doskonale widać sięgający horyzontu pas, dosłownie wylesiony przez huraganowy wiatr. Minister Boni opisał tutaj podjęte niezwłocznie po kataklizmie działania ministerstwa, jako resortu koordynującego tego typu akcje ratunkowe. Określił podjęte w tym przypadku działania, jako przykład dobrej praktyki w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe.

Wojewoda Ewa Mes opisała obecny stan prac nad usuwaniem skutków nawałnicy i nakłady poniesione na naprawę zniszczeń. Zwróciła przy tym uwagę na doskonałą oraz – przede wszystkim – szybką współpracę Powiatowych Centrów Reagowania Kryzysowego i wszystkich służb, w tym udrażniających drogi strażaków i leśników. Było to szczególnie ważne w okolicznościach, kiedy nie było jeszcze pewności, czy w zniszczonych lasach nie pozostali jacyś poszkodowani.

Dyrektor Kaczmarek opisał bezpośrednie i długookresowe skutki wiatru z perspektywy lasów i leśników, zwracając uwagę na sprawne zagospodarowanie surowca drzewnego przeprowadzone do końca 2012 roku, czyli zgodnie z założeniami poczynionymi pierwszego dnia po katastrofie. Dyrektor omówił plan dalszych działań dotyczących powierzchni, a także przedstawił rachunek ekonomiczny związany z zyskami ze sprzedaży drewna i kosztami zagospodarowania terenu. Zwrócił uwagę, że koszty przewyższają wartość sprzedanego surowca drzewnego o ok. 5-6 mln zł, jednak dzięki instytucji Funduszu Leśnego, który znacząco wspomógł inwestycje na tym terenie, w tym odbudowę dróg zniszczonych wywozem tak dużej ilości drewna. – Wszystko idzie zgodnie z planem, wiosną 2015 roku będzie tutaj rósł nowy las – powiedział dyrektor Kaczmarek. – Mamy w tej chwili wykonaną mapę odnowień, która przewiduje wprowadzenie tu lasu jak najbardziej różnorodnego gatunkowo, z całą gamą drzew i krzewów domieszkowych i biocenotycznych – dodał. W tym miejscu dyrektor podziękował miejscowemu nadleśniczemu Piotrowi Kasprzykowi, który nie licząc poświęconego czasu sprawnie zorganizował prace na omawianym terenie. Dyrektor przekazał również podziękowania za świetną współpracę wojewodzie i docenił fakt, że nie było ofiar w ludziach w następstwie wichury przechodzącej przez lasy oraz późniejszego porządkowania powierzchni, a także zanotowanych przypadków kradzieży drewna.

Przedstawiciel rządu odwiedził również gospodarstwa najbardziej dotknięte kataklizmem, po czym w siedzibie Nadleśnictwa Trzebciny obejrzał prezentację nadleśniczego Kasprzyka poświęconą zniszczonym lasom i ich odbudowie. Głos zabrała starosta powiatu świeckiego Marzena Kempińska i tucholskiego Dorota Gromowska, a także miejscowi wójtowie i dyrektor wojewódzkiego Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lech Wesołowski. W sposób konkretny sformułowano wnioski i postulaty co do jak najsprawniejszego działania w przyszłości w podobnych sytuacjach.

Minister Boni podziękował wszystkim zaangażowanym w usuwanie skutków żywiołu i niesienie pomocy poszkodowanym. Zaakcentował również sprawność wszystkich służb działających przy ubiegłorocznej klęsce, co chciałby pokazać, jako przykład na najbliższym konwencie wojewodów.

(mat. torun.lasy.gov.pl)
(fot. Mateusz Stopiński)