Podczas sesji podsumowano obchody rocznicy powrotu Tucholi do Polski - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Podczas sesji podsumowano obchody rocznicy powrotu Tucholi do Polski

Zdjęcie: tuchola.pl
 

Podczas 30 sesji Rady miejskiej w Tucholi, która odbyła się w miniony piątek, 29 stycznia 2021 roku, podsumowano obchody 100 rocznicy powrotu Tucholi do Polski. Jako wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego (funkcję przewodniczącego pełnił burmistrz Tadeusz Kowalski), miałem okazję wystąpić na tej sesji i dokonać krótkiego podsumowania cyklu imprez, wydarzeń i uroczystości rocznicowych.

         Niewątpliwe negatywny wpływ na przebieg obchodów miała sytuacja pandemiczna, która uniemożliwiła przeprowadzenie niektórych imprez, inne zaś musiały zostać tak przeorganizowane, aby stały się bezpieczne dla ich uczestników. Myślę jednak, ze pomimo tych trudności udało się zorganizować szereg ciekawych, atrakcyjnych i nie boję się użyć określenia: mądrych przedsięwzięć, które na pewno zapadły w pamięci jej uczestników. W tym miejscu ogromne ukłony należą się wszystką organizatorom, którzy poświecili swój czas, aby uświetnić tę rocznicę.

         Dopisało nam też trochę szczęścia, ponieważ główne uroczystości, 29 stycznia 2020 roku, odbyły się w okresie przed pandemią.

         Radni otrzymali szczegółowe informacje w materiałach sesyjnych, których ilustrowane rozwinięcie znalazło się w drugiej części zaprezentowanej podczas sesji książki pana dra Pawła RedlarskiegoOkno do wolności”. O samej książce w sposób interesujący opowiedział jej autor, któremu należą się słowa uznania i srerdeczne podziękowania również za to, że wcześniej podjął się zadania publikowania tego tematu, w odcinakach w Tygodniku Tucholskim, pomiędzy 11 listopada 2018 roku, a 29 stycznia 2020 roku.

         Osobne podziękowania należą się Redakcji Tygodnika Tucholskiego, za udostępnienie swoich łamów.

         Dodam jeszcze, że wydawcą jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty Połczyńskiego, której pracownikiem jest dr Paweł Redlarski, a drugą jej część, omawiającą wydarzenia rocznicowe miałem przyjemność redagować wspólnie z panią dyrektor Hanną Szramką, autorem książki, panią Agnieszką Schreiber Gut i panią Maria Ollick, która zaproponowała tytuł książki

         Podczas sesji, dokładnie w 101 rocznicę powrotu Tucholi do Polski, oficjalnie zakończono obchody, ale ja chciałbym zapowiedzieć jeszcze dwa wydarzenia, które mam nadzieję zostaną zrealizowanie. Pierwsze to wkopanie kapsuły pamięci. W naszym przypadku będzie to specjalnie przygotowana skrzynka, w której umieścimy naszą książkę oraz inne materiały związane z obchodami. Mam tu na myśli m.in. specjalnie wydane jednodniówki, wyprodukowane okolicznościowe gadżety, znajdzie się tam również flaga Tucholi, oraz współczesne zdjęcia naszej gminy. Proponuję, aby otworzyć tę skrzynkę w roku 2070, przed obchodami 150 rocznicy powrotu naszego miasta do Polski. Na ten ciekawy pomysł wpadła Szkoła Podstawowa nr 1.

        Drugie przedsięwzięcie, które powinniśmy zorganizować, to duży koncert, w którym wystąpiliby artyści z Tucholi. Jeszcze w bezpiecznym czasie, odbyły się dwa takie koncerty, które zostały nie tylko ciepło, ale wręcz żywiołowo przyjęte przez wszystkich, którzy w nich uczestniczyli. Oczywiście pomysł ten może zostać zrealizowany dopiero wtedy, gdy wszyscy będziemy się czuli naprawdę bezpieczni.

        Na zakończenie, chciałbym serdecznie podziękować organizatorom i uczestnikom uroczystości, imprez i innych wydarzeń związanych z rocznicą powrotu Tucholi do Polski. Chciałbym też serdecznie podziękować wszystkim, z którymi miałem okazję współpracować w tym czasie. To była naprawdę ogromna przyjemność i szkoda, że to już się kończy

Paweł Cieślewicz