Recenzja książki: "Droga do zapomnienia" – Eric Lomax - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: "Droga do zapomnienia" – Eric Lomax

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl. Recenzje ukazują się w piątki i są powtarzane we wtorki.

Poprzednie recenzje:
"W domu innego", „Wilk z Wall Street”, "Na pokuszenie", "Zabójca" , "Zła Kobieta", "Szczęśliwa ulica", "Ziarno prawdy" "Poza czasem"

Lekcja wybaczania

(…) Historia Lomaksa od początku lektury książki nie jest dla czytelnika zaskoczeniem. Notka o autorze już na drugiej stronie zdradza, że był on przetrzymywany w niewoli japońskiej, torturowany, a gdy po wielu latach spotkał jednego ze swoich oprawców, przebaczył mu. Napisana w tym samym roku, w którym odbyło się pojednawcze spotkanie, książka jest rozliczeniem Lomaksa z przeszłością i przypieczętowaniem jego szlachetnego gestu. Co najciekawsze, wspomnienia Lomaksa nie są przepełnione gniewem, nienawiścią czy moralizatorstwem, które byłyby przecież jak najbardziej uzasadnione w jego wypadku. Są za to bardzo szczere. Poznajemy go jako małego chłopca, pasjonata kolei (nie przez przypadek tytuł oryginalny książki to „The Railway Man”), nieco wyalienowanego nastolatka, członka zboru ewangelickiego, który szukał sobie pomysłu na życie, aż w końcu trafił do wojska. Pierwszoosobowa narracja, niemal pozbawiona dialogów, początkowo sprawia, że trudno „wgryźć się” w zwierzenia autora. Gdy jednak  (więcej...)