Recenzja filmowa: Nędznicy - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Nędznicy

Proponujemy Państwu recenzję  musicalu w reż. Toma Hoopera, będącego adaptacją powieści Victora Hugo „Nędznicy”. Jean Valjean, były więzień, zdobywa wysoką pozycję społeczną i zaczyna pomagać biednym i uciśnionym. Wciąż jednak poszukuje go i prześladuje inspektor Javert. Premiera światowa 5 grudnia 2012 rok, w Polsce 25 stycznia 2013

Poprzednie recenzje filmów: „Życie Pi”, „Sęp”, „Lincoln” „Operacja Argo” i "Niemożliwe" znajdziecie Państwo na naszej stronie w dziale Kultura .

Powstały na początku lat osiemdziesiątych XX w. musical do dzisiaj święci trumfy na scenach muzycznych świata i przez wielu krytyków uważany jest za musical wszechczasów. Ekranizacja tego hitu, opartego na motywach powieści Victora Hugo, wydawać by się mogła murowanym sukcesem.

Po pierwsze, trzeba lubić musicale, po drugie trzeba naprawdę bardzo lubić musicale, bo w tym dziele śpiewana lub melorecytowana jest prawie każda kwestia. Po trzecie, nawet największe uwielbienie dla tego gatunku może nie wystarczyć, gdyż ten film jest jak podwójny ptyś obtoczony watą cukrową i polany karmelem. Nawet najbardziej zaprawiony łasuch może dostać mdłości, bo wszystko jest tu przedobrzone.

Piosenki zlewają się w jedno, więc nie ma co liczyć, że któraś z melodii zostanie z nami po seansie. Z jednej strony serwowane są nieznośnie długie solówki oparte na jednym ujęciu, co się sprawdza w teatrze, ale na dużym ekranie zwyczajnie męczy. Z drugiej natomiast montażysta szaleje upychając sceny, bo przecież mamy tyle do opowiedzenia a tylko niecałe trzy godziny. Efekt tego taki, że znużenie u widza miesza się z irytacją, do tego stopnia, że gdy jeden z bohaterów skacze na główkę do Sekwany, mamy ochotę pójść w jego ślady.

W rolach głównych: Hugh Jackman i zabiedzona Anne Hathaway, w pozostałych: siermiężność, patos i arcypowaga. To niesamowite, jak ten film jest napompowany. Ja rozumiem: rewolucja, poświęcenie, studenci na barykady, ale czy naprawdę wszyscy muszą śpiewać stojąc na baczność?

Z kina wychodzi człowiek kompletnie ogłuszony, więc jak oglądać to tylko na dvd lub lepiej poczekać na seans w telewizji, takiej z przerwami na reklamę. Spot ze śpiewającymi warzywami, będzie w tym przypadku bardzo ożywczy.

(Ala Cieślewicz)

Reżyser:
Tom Hooper

Scenariusz:
William Nicholson

Obsada:
Hugh Jackman - Jean Valjean
Russell Crowe - Javert
Anne Hathaway - Fantine
Amanda Seyfried - Cosette
Sacha Baron Cohen - Thénardier
Aaron Tveit - Enjorlas