Wiadomości
wszystkieRecenzja filmowa: „Piękne istoty”
Proponujemy Państwu recenzję filmu produkcji USA z pogranicza fantasy i melodramatu, opartego na pierwszej części powieści Kami Garcii i Margaret Stohl. W „Pięknych istototach”, 16-letni chłopak szybko odkrywa, że poznana przez niego tajemnicza dziewczyna, nie jest typową nastolatką. Film miał światową i polską premierę 13 lutego 2013 roku
Kolejna ekranizacja kolejnej powieści dla młodzieży. Były już wampiry w każdym wydaniu, wilkołaki i upadłe anioły. Tym razem to historia zwyczajnego licealisty Ethana, który mieszka w małym Gatlin w Południowej Karolinie. Pewnego dnia do miasteczka przeprowadza się tajemnicza Lena, by zamieszkać z ekscentrycznym wujem. Szybko okazuje się, że nastolatka ma nadprzyrodzone zdolności i jakby tego było mało ciąży na niej klątwa.
Brzmi już nie tyle znajomo, co jak zdarta płyta. Na szczęście twórcy wyczuli ryzyko „zmęczenia materiału” i postawili w dużej mierze na humor.
Film jest autentycznie zabawny, przez co bohaterowie sympatyczni. W takich produkcjach do ról drugoplanowych często najmowani są uznani aktorzy z imponującym dorobkiem, co ma projekt „uszlachetnić” i stanowić równowagę dla głównych młodych aktorów, którzy nie tyle grają, co „wyglądają”. I tak np. w serii o Harrym Potterze w rolach głównych występują gadające drewienka, a w tle w rolach wujków i stryjenek upchane jest creme de la creme angielskiej sceny.
Tutaj na szczęście nie jest tak źle, bo Alice Englert nie jest kolejną niewyspaną nastolatką z niedomkniętą buzią a Alden Ehrenreich nie straszy kwadratową szczęką i pustym spojrzeniem. Ich warsztat aktorski to z pewnością coś więcej niż sarnie oczy i śnieżnobiały uśmiech, dlatego młodzi nie kompromitują się w towarzystwie takich tuzów aktorskich jak Jeremy Irons, Emma Thomson, czy Viola Davis.
Największe pole do popisu mają jednak scenograf na spółkę ze specem od efektów specjalnych. Film jest piękny wizualnie a południowy krajobraz USA ma niepowtarzalny klimat.
Na tle innych tego typu produkcji „Piękne istoty” wybijają się ponad przeciętność, co nie zmienia faktu, że im dalej od osiągnięcia pełnoletności, tym trudniej zachwycać się takim filmem.
(Ala Cieślewicz)
Reżyseria:
Richard LaGravenese
Scenariusz:
Richard LaGravenese
Obsada:
Alden Ehrenreich
Alice Englert
Jeremy Irons
Viola Davis
Emmy Rossum
Thomas Mann
Emma Thompson
Eileen Atkins
Poprzednie recenzje filmów: „Życie Pi”, „Sęp”, „Lincoln” „Operacja Argo”, "Niemożliwe", "Nędznicy", „Miłość”, "Intruz"