Recenzja filmowa: Jurassic Park 3D - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Jurassic Park 3D

Proponujemy dzisiaj recenzję znanego filmu w nowej odsłonie. “Jurassic Park” bez 3D miał swoją premierę 9 czerwca 1993, w nowej odsłonie 26 kwietnia 2013 roku.

20 lat po premierze dinozaury wracają na duży ekran po trójwymiarowym liftingu. Wpisują się tym w nowy trend, w którym starsze filmy przerabia się na 3D. I tak po zeszłorocznym „Titanicu” przyszedł czas na okrągły jubileusz dla prehistorycznych gadów. Dla mnie „Park Jurajski” to film szczególny, bo był to pierwszy „dorosły” seans w nieodżałowanym, tucholskim kinie „Sokół”, na który zabrał mnie tata. Tym milej mi donieść, że dinozaury się przez ten czas nie zestarzały.

Jak to u Spielberga bywa, oprócz akcji mamy jasny morał oraz wyraźny podział na dobrych i złych bohaterów. Z jednej strony idealiści przedkładający pasję nad pieniądze, którzy trzymają z dziećmi (ta awersja do bogactwa w amerykańskich blockbusterach jest doprawdy rozczulająca) z drugiej pazerni karierowicze, zjadani zwykle w pierwszej kolejności.

Dużo czerwonej farby tu jednak nie zużyto. W końcu to stare, dobre czasy, kiedy na ekranie nie trzeba było siekać bohaterów w kosteczkę w zwolnionym tempie, żeby wzbudzić u widzów dreszczyk emocji. Wystarczyło permanentne poczucie zagrożenia, a filmowa adrenalina płynęła strumieniami. Na tym Steven Spielberg zna się jak mało kto. Podobnie jak w „Szczękach”, kiedy przez dłuższy czas rekin ludojad pozostawał w ukryciu, tu też krwiożerczy tyranozaur chowa się w cieniu do kulminacyjnej sceny. Efekt jest wciąż świeży i spektakularny, zwłaszcza w połączeniu z cudowną muzyką Johna Williamsa. I nie ma znaczenia, że pomimo mądrych argumentów rzucanych z ekranu, z punktu widzenia biologii to jedna wielka bzdura. Przecież nikt przy tym filmie nie będzie się przygotowywał do matury.

Ważny moment w historii kina i świetna rozrywka, nie tylko dla tych, którzy tak jak ja będą oglądać ten film przez sentymentalne okulary.

(Ala Cieślewicz)

Reżyseria:
Steven Spielberg

Obsada:
Brian Smrz
Samuel L. Jackson
Sam Neill
Jeff Goldblum
Laura Dern
Richard Attenborough
Joseph Mazzello
Miguel Sandoval
Wayne Knight
B.D. Wong

Recenzje filmów: „Życie Pi”, „Sęp”, „Lincoln” „Operacja Argo”, "Niemożliwe""Nędznicy", „Miłość”, "Intruz", "Piękne istoty"