Recenzja filmowa: Wróg numer jeden - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Wróg numer jeden

Proponujemy Państwu recenzję filmu produkcji USA który opowiada, z perspektywy młodej agentki CIA, o polowaniu na najsłynniejszego terrorystę w historii, Osamę bin Ladena. Film swoją premierę światową miał 19 grudnia 2012.

Kino reaguje coraz szybciej. Nieco ponad rok po tym, jak świat obiegła wiadomość, że Osama bin Laden został zlikwidowany (2 maja 2011) przez amerykański odział Seals, do kin trafił film opowiadający o dziesięcioletnim pościgu za przywódcą Al-Kaidy.

Ogląda się to jak reportaż lub dokument. Jeżeli wierzyć producentom, scenariusz oparty jest na wywiadach i starannej dokumentacji. Co nie zmienia faktu, że manipuluje ten film widzem, aż miło. Na samym początku możemy wysłuchać dramatycznego i autentycznego nagrania kobiety uwięzionej w jednej z wież WTC. To nas odpowiednio ustawia i chcemy dopaść bin Ladena równie mocno, co główna bohaterka, agentka Maya.Wbrew temu, czym karmią nas „Bondy”, praca wywiadowcza w dużej mierze polega na analizowaniu plotek i donosów na nie pierwszej świeżości sprzęcie i waleniu głową w administracyjny mur.

Jeśli ktoś ma jeszcze złudzenia, że z terroryzmem da się walczyć w białych rękawiczkach, ten film go skutecznie naprostuje.Dosadnie przedstawione są tutaj wszelkie formy „perswazji”: od przekupstwa luksusowym lamborghini po wieszanie pod sufitem i podtapianie. Pokazanie tortur bez ogródek wywołało spore kontrowersje iogólne oburzenie. Tym bardziej, że we współczesnych torturach bardziej niż o zadawanie bólu chodzi o upokorzenie.
Nie obyło się też bez uproszczeń. W końcu nie jeden Bin Laden podkłada bomby, a film sugeruje jakoby wszystkie problemy tego świata miały się skończyć wraz z jego śmiercią.

Największą zaletą filmu jest, że trzyma w napięciu, mimo iż zakończenie tej historii jest przecież znane. Czystej akcji mamy tu właściwie ostatnie pół godziny, kiedy pokazany jest nalot na siedzibę bin Ladena i jest to realizacyjna perełka. I przede wszystkim dla tej sekwencji oraz wspaniałej kreacji Jessici Chastain warto ten film zobaczyć.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Jessica Chastain
Jason Clarke
Joel Edgerton
Jennifer Ehle
Mark Strong
Kyle Chandler

Reżyseria:
Kathryn Bigelow

Recenzje filmów: „Życie Pi”, „Sęp”, „Lincoln” „Operacja Argo”, "Niemożliwe""Nędznicy", „Miłość”, "Intruz", "Piękne istoty", Jurassic Park 3D