Recenzja filmowa: Drugie oblicze - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Drugie oblicze

Dzisiaj proponujemy Państwu recenzję filmu produkcji USA, który swoją światową premierę miał 7 września 2012, w Polsce pojawił się 24 maja 2013 roku

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia

Historie o policjantach i złodziejach nigdy się nie znudzą, bo te dwa, różne środowiska, są bardzo atrakcyjne dla filmowców. W przypadku „Drugiego oblicza” chodzi o nieuchronną konfrontację policjanta Avery’ego Crossa i napadającego na banki Luke’a Glantona, która na zawsze zmienia ich życie. Więcej na temat fabuły nie warto pisać, bo zbyt wiele zawczasu zdradzonych szczegółów, może popsuć przyjemność oglądania.

Wszystko w filmie jest „w sam raz”. Ma płynną narrację, która bez żadnych zgrzytów popycha akcję do przodu, czasami za sprawą pościgów. Nie jest to jednak kino sensacyjne z zadyszką. Dużo tu długich, klimatycznych scen, z miejscem na oddech i refleksję, bez serwowania przy tym tak nielubianej przeze mnie psychologii na skróty i disnejowskiego podziału na dobrych i złych.  Rozciągnięta w czasie akcja nie pozostawia niedosytu, jednocześnie pozwalając widzowi dopowiedzieć sobie parę kwestii.

Ten pozytywny odbiór, to poza dobrym scenariuszem, zasługa również pięknych zdjęć. Można pozazdrościć Amerykanom ich różnorodnych lokalizacji. W miarę potrzeby mają: skutą lodem Alaskę, słoneczne Miami, dwa oceany i pustynię. Jedyne, czego im trochę brakuje to zabytki, wtedy robią wypad do Europy.  Większość zdjęć do tego obrazu nakręcono w pięknie zalesionym hrabstwie Schenectady, które jest jakby osobnym bohaterem filmu.

No i oczywiście są aktorzy. Nie podejmuję się rozstrzygać, który z panów lepiej wypada na ekranie. Jak dla mnie jest idealny aktorski remis. Moją uwagę po raz pierwszy zwróciła natomiast Eva Mendes. Nie wiem jak się to udało, ale gdzieś zniknęła seksbomba i do głosu doszła bardzo długo skrywana aktorka. Rola drugoplanowa, ale zagrana pierwszorzędnie.

W sumie wciągająca, dobrze zagrana w pięknych lokalizacjach, historia. Czego chcieć więcej?

(Ala Cieślewicz)

Reżyseria:
Derek Cianfrance

Obsada:
Ryan Gosling
Bradley Cooper
Eva Mendes
Dane DeHaan
Emory Cohen
Rose Byrne
Mahershala Ali
Bruce Greenwood