Recenzja książki: „Najlepsza-oferta” - Giuseppe Tornatore - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja książki: „Najlepsza-oferta” - Giuseppe Tornatore

Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl. Recenzje ukazują się w piątki i są powtarzane we wtorki.

Poprzednie recenzje: "W domu innego", „Wilk z Wall Street”, "Na pokuszenie", "Zabójca" , "Zła Kobieta", "Szczęśliwa ulica", "Ziarno prawdy" "Poza czasem" , "Droga do zapomnienia", „Włosi. Życie to teatr”, „Wiatr”, „Przywróceni”, „Zapach miasta po burzy"€“, „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”, „13 wojen i jedna”, "Czerwony Kapitan", „Beksińscy. Portret podwójny”, „K.I.S.S.”, „Wszechświaty. Pamięć”, „Sekret mojego męża”, „U progu zagłady”, „Tajne państwo”, „Prawdziwa historia oparta na kłamstwach”, „Ten jedyny”, "Grace Kelly”, "Zniewolony. 12 Years a Slave”, „Władca liczb”, Noe t. 3. "I wody spadły na ziemię”, "Jedwabnik", "Miasto 44", "Ukryta Brama”, "Cała nadzieja w Paryżu”, „Colin Firth. Zostać królem”, "Dobra dziewczyna. Morderstwa na Ostermalmie”, „Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka”, „Ocalona”, "Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu", „Ostatnia spowiedź", "Wiza do Iranu", "Podarunek", "Nieśmiertelni", „Zły wilk”
"Kurort Amnezja”

Koneser na papierze


Giuseppe Tornatore jest znany miłośnikom włoskiego kina jako sentymentalny marzyciel, nostalgiczny gawędziarz i Sycylijczyk o duszy dziecka, bo w sztuce filmowej wspomnienia nieustannie prowadzą go do słodkich czasów dzieciństwa. Doskonale wiemy, że wraz z wieloletnim współpracownikiem  kompozytorem Ennio Morricone – potrafi zabierać swoich widzów do krain tak wyjętych z młodzieńczych marzeń, jak i dramatycznych, mistycznych scenerii w atmosferze gęstego thrillera. Oko i zmysł filmowy Tornatore towarzyszą nam już od dwudziestu lat, ale obcować ze słowem reżysera mamy okazję po raz pierwszy, a to za sprawą niepozornej książeczki związanej z najnowszym filmem Włocha€“ „Koneserem”.

Należy zadać sobie podstawowe pytanie: czym jest „Najlepsza oferta”, opublikowana nakładem wydawnictwa Marginesy? Jak sam autor wspomina – niejako scenariuszem. To pierwotny zapis historii zrodzonej w głowie Tornatore, jeszcze przed formą oficjalnego scenariusza, wysyłany często w takiej (więcej)