Wiadomości
wszystkieRecenzja książki: „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku” - Agnieszka Janas
Na naszej stronie zapoznacie się Państwo z częścią recenzji, całość jest dostępna na stronie lubimyczytac.pl. Recenzje ukazują się w piątki i są powtarzane we wtorki.
Poprzednie recenzje: "W domu innego", „Wilk z Wall Street”, "Na pokuszenie", "Zabójca" , "Zła Kobieta", "Szczęśliwa ulica", "Ziarno prawdy" "Poza czasem" , "Droga do zapomnienia", „Włosi. Życie to teatr”, „Wiatr”, „Przywróceni”, „Zapach miasta po burzy", „Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej”, „13 wojen i jedna”, "Czerwony Kapitan", „Beksińscy. Portret podwójny”, „K.I.S.S.”, „Wszechświaty. Pamięć”, „Sekret mojego męża”, „U progu zagłady”, „Tajne państwo”, „Prawdziwa historia oparta na kłamstwach”, „Ten jedyny”, "Grace Kelly”, "Zniewolony. 12 Years a Slave”, „Władca liczb”, Noe t. 3. "I wody spadły na ziemię”, "Jedwabnik", "Miasto 44", "Ukryta Brama”, "Cała nadzieja w Paryżu”, „Colin Firth. Zostać królem”, "Dobra dziewczyna. Morderstwa na Ostermalmie”, „Świat według Boba. Dalsze przygody ulicznego kota i jego człowieka”, „Ocalona”, "Korea Północna - Tajna misja w kraju wielkiego blefu", „Ostatnia spowiedź", "Wiza do Iranu", "Podarunek", "Nieśmiertelni", „Zły wilk” "Kurort Amnezja”, „Najlepsza-oferta”, "Wybacz mi, Leonardzie”, „Ani śladu Elizabeth”, „Fotografomannia. Obrazki autobiograficzne”, „Audrey Hepburn”
Fashionistki z PRL-u
Lata 50. i 60. mają w sobie coś, co fascynuje do dziś. Z sentymentem oglądamy filmy z tego okresu, podziwiając jednocześnie ówczesną modę. Kolejne publikacje o okresie PRL-u także spotykają się z ciepłym przyjęciem. Do ich grona dołączają właśnie „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku”. Książka Agnieszki Janas jest wspomnieniem kobiet, które w trudnych czasach robiły wszystko, by zachować modny i elegancki wygląd.
Tytułowe elegantki to trzynaście kobiet, wśród których są zarówno aktorki (Ewa Wiśniewska, Beata Tyszkiewicz), artystki (Krystyna Mazurówna, Ewa Maria Morelle), jak i kobiety szerzej nieznane. Każda z nich w rozdziale poświęconym swojej osobie wspomina lata 50. i 60. w kontekście mody i ubioru. Dowiadujemy się, jakie stroje najbardziej utkwiły im w pamięci, jak je zdobywały, gdzie robiły zakupy, skąd czerpały inspiracje. PRL był czasem, w którym ciężko było zdobyć rzeczy modne na Zachodzie, na sklepowych półkach były pustki, jeśli więc chciało się wyróżnić, trzeba było (więcej)