Recenzja filmowa: Tysiąc lat po Ziemi - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Tysiąc lat po Ziemi

Propozycja ciekawa, bo dosyć rzadko spotykana. Chodzi mianowicie o kameralny film science fiction. Oczywiście nikt tu nie oszczędzał na efektach specjalnych. W końcu to produkt prosto z fabryki snów, a tam pod względem wizualnym poniżej pewnego poziomu się nie schodzi. Kameralność filmu polega na tym, że jest to historia tylko dwojga ludzi – ojca i syna, którzy wskutek awarii statku kosmicznego muszą lądować na Ziemi, na której od wielu wieków nie mieszkają ludzie. Sytuacja panów jest niewesoła, bo starszy jest ranny, a młody to jeszcze nastolatek i musi sam wyruszyć w głąb niebezpiecznej planety, by wysłać sygnał. SOS. Ich relacja jest też napięta, jak to w rodzinach bywa.

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum

Bardzo podoba mi się, jak przedstawiona została nasza planeta w tym filmie. Przypomina dziką dżunglę, a zwierzęta wyglądają jak po intensywnej kuracji sterydami. Wszystko od powietrza po mityczne bestie nastawione jest na szkodzenie człowiekowi. Ziemia bez ludzi wygląda znajomo, a jednocześnie jest kompletnie obca.

W rolach ojca i syna wystąpili prawdziwi ojciec i syn: Will i Jaden Smith, co dodaje historii smaczku. Młody Smith jest ładny i utalentowany i jeżeli już teraz przebija tatę, to można się po nim spodziewać w przyszłości wielu sukcesów.

Reżyserem jest M. Night Shyamalan, który na początku kariery zawiesił poprzeczkę bardzo wysoko kręcąc „Szósty zmysł” i ciągle próbuje ją przeskoczyć. Zwykle nieskutecznie, ale ten film naprawdę mu wyszedł. Bardzo lubię, gdy zdobycze techniki wykorzystywane są w filmie, nie by nas zadziwić, ale zbudować nastrój. Atmosfera tajemnicy i nieznanego zagrożenia utrzymuje się przez cały film, gwarantując wciągający sens. To, co prawda wciąż propozycja dla amatorów, sf, ale jedna z ciekawszych w ostatnim czasie.

(Ala Cieślewicz)

Reżyseria:
M. Night Shyamalan

Obsada:
Jaden Smith
Will Smith
Sophie Okonedo
Zoë Kravitz
Glenn Morshower
Kristofer Hivju
Sacha Dhawan
Chris Geere