Recenzja filmowa: W imię… - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: W imię…

Proponujemy państwu recenzję dramatu obyczajowego w reżyserii Małgosi Szumowskiej. Film miał światową premierę 8 lutego 2013 roku, premiera polska odbyła się 20 września 2013 roku.

Poprzednie recenzje:
Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy

Opowieść o księdzu, który zakochuje się w upośledzonym umysłowo chłopaku. Film aż się prosi o pikiety pod kinem z paleniem kukły reżyserki. Jednak nic z tego, bo nikt nas nie chce tu gorszyć. Więc jak ktoś liczy na „momenty”, to będzie musiał długo czekać.

Akcja toczy się w zapadłej wsi, która nie ma w sobie nic z urokliwych Wilkowyj, czy Złotopolic. Tam zostaje przeniesiony, a raczej zesłany, ksiądz Adam, który ma poprowadzić ośrodek dla trudnej młodzieży. Nie ma lekko, chociaż wydawałoby się, że nie sposób nie lubić księdza, który i wyspowiada w środku lasu, i napije się piwa, „żeby sprawdzić, czy nie ochrzczone”. Wszyscy wokół są jednak nieszczęśliwi i mocno sfrustrowani, nawet, jeśli nie mają takich ograniczeń jak ksiądz.

Dobrze się ten film ogląda, dzięki wyczuciu reżyserki. Opowiada bez sensacji, ale i bez publicystycznej gadki szmatki. Taki temat nie wymaga już drastycznych środków. Na ekranie oglądamy ludzi z krwi i kości, co stanowi największą zaletę filmu. To też zasługa świetnych aktorów. Andrzej Chyra w roli księdza Adama daje prawdziwy popis, chociaż nie szarżuje. Bardzo go brakowało na dużym ekranie. W końcu Dorociński z Więckiewiczem nie uniosą sami wszystkich wymagających ról. Znakomicie wypada również Mateusz Kościukiewicz, który w całym filmie wypowiada ze trzy słowa, ale głęboko zapada w pamięć.

Mnie najbardziej cieszy fakt, że taki film można o normalnej porze obejrzeć w multipleksie. Tyle się słyszy, przy okazji kolejnych festiwali filmowych w Gdyni, że kino polskie ma tyle do zaoferowania. Kiedy jednak chce się rozsmakować w tych filmowych ambrozjach, okazuje się, że są puszczane w jednej kopii, na obrzeżach miasta, po 22-ej. Wreszcie jakieś światełko w tunelu.

(Ala Cieślewicz)

Reżyseria:
Małgorzata Szumowska

Obsada:
Andrzej Chyra
Mateusz Kościukiewicz
Maja Ostaszewska
Łukasz Simlat
Tomasz Schuchardt
Maria Maj
Kamil Adamowicz
Mateusz Gajko