Recenzja filmowa: Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia

Dzisiaj proponujemy Państwu recenzję „Igrzysk Śmierci: W pierścieniu ognia”. Film miał swoją światową premierę 12 marca 2012 roku, premiera polska odbyła się 23 marca 2013 roku.

Poprzednie recenzje:  Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat

Po sfilmowaniu wszystkich „Harrych Porterów” filmowcy szukali literackiego materiału do zapełnienia powstałej wyrwy. W ten sposób rok temu do kin trafiła pierwsza część trylogii Suzanne Collins, ukazująca przyszłość, w której zamiast Stanów Zjednoczonych istnieje, podzielone na dwanaście dystryktów i rządzone dyktatorską ręką, państwo Panem. Co roku z każdego dystryktu wysyłane jest dwoje nastolatków do wzięcia udziału w krwawych Igrzyskach, które wyłaniają jednego zwycięzcę. Po triumfie głównej bohaterki Katniss w pierwszej części, przechodzimy do drugiej, gdzie nastolatka coraz bardziej zyskuje na znaczeniu jako głos oporu wobec reżimu.

Ze środkową częścią każdej trylogii zwykle jest problem. Nie ma już świeżości jedynki oraz nie oferuje jeszcze żadnych ostatecznych konfrontacji. Dostajemy za to dużo „rozbebeszonych” wątków, na których zamknięcie trzeba czekać kolejny rok. W przypadku „Igrzysk…” jest podobnie, film w pewnym momencie się urywa, a my pozostajemy z rozbudzonymi apetytami.

Nie ma co ukrywać, że to filmowy fast food, służący zapewnieniu rozrywki. Autorce udało się jednak przemycić sporo „witamin”, dzięki którym jej książki, a co za tym idzie filmy, wybijają się sporo ponad przeciętność wśród tzw. produktów młodzieżowych. Collins nie poszła na łatwiznę. Źródłem zagrożenia w książkach nie są wampiry i wilkołaki, lecz człowiek. W sumie niegłupia historia opakowana w sprawną akcję z dreszczykiem i prawdziwymi emocjami.

Jennifer Lawrence to doskonała Katniss. To, że potrafi grać wiadomo od dawna, w końcu dostała Oskara za „Poradnik pozytywnego myślenia” Ma też idealne warunki fizyczne. Z jednej strony sprawdza się w bajkowych sukniach (chociaż nie wygląda przy tym jak wychudzony wieszak), z drugiej natomiast jest wiarygodna strzelając z łuku.

Film na pewno spełnia kryteria inteligentnej rozrywki, nakręconej z rozmachem.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Jennifer Lawrence
Josh Hutcherson
Liam Hemsworth
Woody Harrelson
Elizabeth Banks
Lenny Kravitz
Philip Seymour Hoffman
Jeffrey Wright