Wiadomości
wszystkieRecenzja filmowa: Niezgodna
Zapraszamy do przeczytania naszej kolejnej, filmowej recenzji. Tym razem proponujemy kino akcji, Sci-Fi. Premiera filmu odbyła się 18 marca 2014 roku, w Polsce „Niezgodna” pojawiła się na ekranach już pół miesiąca później, 4 kwietnia 2014 roku.
Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, Niemożliwe, Nędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny
Kolejna ekranizacja kolejnego bestselleru dla tzw. Young Adults, czyli młodych dorosłych. Akcja dzieje się w dalekiej przyszłości, w powojennym, obwarowanym murem Chicago. W celu uniknięcia dalszych konfliktów, mieszkańcy zostali podzieleni na pięć frakcji wg psychicznych predyspozycji. Kto nie mieści się w żadnej z tych kategorii, zostaje wyeliminowany ze społeczeństwa, gdyż indywidualiści stanowią zagrożenie, jako że trudno ich kontrolować. Taki los grozi naszej głównej bohaterce Beatrice, która stara się ukryć swoje niepożądane cechy.
Od dawna nie należę do grupy docelowej takich książek i filmów, bo w scenach z założenia śmiertelnie poważnych, włącza mi się moduł prześmiewcy. (Sądząc po reakcjach w kinie, nie jestem jedyna.) Potrafię jednak docenić sprawną realizację. A pod tym względem, jest to pierwszorzędna filmowa robota z dobry montażem, pięknymi efektami specjalnymi i starannie dopracowanymi scenami akcji. Duża gotówka, mądrze wydana.Po raz kolejny zabrakło elementu nadprzyrodzonego, co się bardzo chwali i co najważniejsze: poziom adrenaliny znacznie przewyższa poziom smęcenia.
Fabuła pełna jest ładnych chłopców i dziewcząt, ubranych w obowiązkowe skóry i lateksy, które mają podkreślać ich walory. Główna odtwórczyni Shailene Woodley na szczęście nie jest mimozą i potrafi grać nie tylko sarnim spojrzeniem. Kojarzę ją zresztą z paru wcześniejszych ról (m.in. córki George’a Clooneya w „Spadkobiercach”) i widać, że dziewczyna ma potencjał i w przyszłości nie zginie w zalewie plastiku.
Film jest odrobinę za długi, bez paru scen spokojnie mógłby się obejść. Nie wszyscy rówieśnicy potrafią, niestety, dotrzymać aktorskiego kroku głównej bohaterce. Trochę szkoda też Kate Winslet dla drugoplanowej roli, którą dałby radę zagrać manekin wystawowy.
Jest to pierwsza część planowanej trylogii, więc pozostaje poczekać, czy następne filmy będą trzymać poziom.
(Ala Cieślewicz)
Obsada:
Shailene Woodley
Theo James
Ashley Judd
Jai Courtney
Ray Stevenson
Zoë Kravitz
Miles Teller
Tony Goldwyn