Recenzja filmowa: Czarownica - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Czarownica

Na koniec czerwca proponujemy Państwu film fantasy "Czarownica" w reżyserii Roberta Stromberga. Fim miał polską premierę 30 maja 2014 roku, światowa premiera odbyła się dwa dni wcześniej.

Historia Śpiącej Królewny opowiedziana z nieco innej perspektywy. Główną bohaterką nie jest wcale słodka księżniczka, która wskutek ukłucia wrzecionem zapada w długi sen, ale sprawczyni jej nieszczęścia, czarownica Diabolina. Okazuje się, że nie zawsze była ona zła, a jako młoda wróżka czyniła nawet wiele dobrego w swojej bajkowej krainie. Niestety padła ofiarą podłej zdrady ze strony chciwego człowieka i jak to ze wzgardzonymi kobietami bywa, zapałała chęcią zemsty.

A wszystko to w komputerowych, pastelowych dekoracjach. Stylistyka absolutnie nie w moim guście, ale bardzo młodego widza, który tu stanowi grupę docelową, raczej usatysfakcjonuje. Od miniaturowych wróżek i stworów „drzewo podobnych” można dostać zawrotu głowy. Od razu widać, że ciężar całej fabuły spoczywa na barkach Angeliny Jolie (zapewne jednej z bardzo niewielu kobiet, której do twarzy z rogami) Diabolina-Angelina piorunuje wszystkich wzrokiem, rozstawia po kątach i zawłaszcza cały ekran. Chociaż szczerze mówiąc nie ma za bardzo konkurencji. Bo niby kto miałby ją przyćmić? Wiotka i słodka księżniczka Aurora pod permanentnym wpływem gazu rozweselającego?

Co mnie zawsze denerwuje przy ekranizacjach bajek i czego niestety nie wystrzega się również ten film, to brak konsekwencji w opowiadaniu. Z jednej strony historia powala emocjonalnym infantylizmem i papierowymi postaciami, z drugiej natomiast zaskakuje dosłowną brutalnością (amputacje i tortury). Dla kogo właściwie ma być ten film? Poza tym mocno irytuje promowane w takich produkcjach założenie, że dobry bohater musi być zawsze nijaki, płaski i naiwny jak gęś. Mało to pomocne w kształtowaniu młodych charakterów.

Stara bajka ubrana w nowe szaty, która w paru miejscach może zaskoczyć (okazuje się, że piękny królewicz nie jest wcale gwarantem sukcesu), ale raczej nie rozbawi i nie zachwyci.

Obsada:
Angelina Jolie
Elle Fanning
Sharlto Copley
Lesley Manville
Imelda Staunton
Juno Temple
Sam Riley
Brenton Thwaites

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość