Recenzja filmowa: Riwiera dla dwojga - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Riwiera dla dwojga

Na zbliżające się (ponoć) upały proponujemy lekką komedię i rzetelną recenzję na jej temat. Film zadebiutował 12 września 2013 roku, a na ekranach kin polskich pojawił się 27 czerwca 2014 roku.

W latach 30 i 40-tych w Hollywood królował gatunek zwany „screwball comedy”, czyli komedia oparta na wojnie płci. Jednym z jej odłamów była „comedy of remarriage”, ukazująca perypetie rozwiedzionych małżonków, którzy schodzą się ponownie. W taki schemat wpisuje się film „Riwiera dla dwojga”. Kate i Richard, chociaż od dawna rozwiedzeni, nie są sobie w dalszym ciągu obojętni. Pewnego dnia dowiadują się, że firma, którą do niedawna kierował Richard, została wykupiona przez francuskiego biznesmena (jak się okazuje oszusta), który doprowadza ją do bankructwa, w wyniku czego przepada fundusz emerytalny małżonków. Interwencje i perswazje nie pomagają, więc nasi bohaterowie z pomocą przyjaciół postanawiają okraść bezczelnego Francuza. Ich łupem ma paść brylant o wartości 10 milionów dolarów.

Wszystko to razem nieco głupiutkie i absurdalne, ale będę bronić tego filmu. Bolączką współczesnej komedii jest brak dobrego smaku. Często jesteśmy bombardowani niezliczoną ilością niewybrednych żartów na poziomie rynsztoka. Tutaj nikt nie próbuje „zabić nas śmiechem” i oszczędzono nam fizjologicznych kawałów. Nawet w momencie, gdy fabuła zmienia się w farsę z przebierankami, możemy być pewni, że nie zejdzie poniżej pewnego poziomu.

Za Emmą Thompson wskoczyłabym w każdy kinowy ogień. Jak zresztą za większością dojrzałych angielskich aktorów, których tu nie brakuje. Pierce Brosnan konfrontowany jest z problemami, z którymi jako Bond radził sobie bez mrugnięcia okiem. W „Riwierze…” objawia się jako kompletny fajtłapa narzekający na wieczny ból pleców. Mam nadzieję, że za kilka lat Daniel Craig również będzie w stanie zaprezentować taki dystans do siebie. Na dokładkę mamy jeszcze wspaniałe widoki z południa Francji, które nie mają prawa się opatrzeć.

Miłe dla oka, zabawne i krzepiące. Trudno od komedii wymagać więcej.

Obsada:
Pierce Brosnan
Emma Thompson
Timothy Spall
Celia Imrie
Louise Bourgoin
Laurent Lafitte
Tuppence Middleton
Tom Morton

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica