Recenzja filmowa: Mundial. Gra o wszystko - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Mundial. Gra o wszystko

Przed ostatnią prostą Ministrostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii, proponujemy Państwu recenzję filmu, który wszystkim nam przypomina, o tym, że też kiedyś odnosiliśmy sukcesy. Światowa premiera filmu odbyła się 15 maja 2013 roku, na ekranach kin polskich pojawił się rok później, 23 maja 2014 roku.

Ten film to dokument o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej, które w 1982 roku odbyły się w Hiszpanii. Dla Polaków był to Mundial wyjątkowy, bo nasza reprezentacja zajęła na nim trzecie miejsce, a w kraju w tym czasie trwał stan wojenny. Film prowadzony jest dwutorowo. Z jednej strony przyglądamy się przygotowaniom i zmaganiom na turnieju, z drugiej strony obserwujemy sytuację polityczną w Polsce po podpisaniu Porozumień Sierpniowych i poznajemy relacje internowanych w Białołęce działaczy „Solidarności”.

Twórcy filmu nie próbują nam wmówić, że piłka nożna w magiczny sposób łączy ludzi. Wręcz przeciwnie, internowani nie mogli dojść do porozumienia, czy należy kibicować drużynie przy ówczesnej sytuacji w kraju. Różnie również oceniano gest Zbigniewa Bońka (wg. Bońka gest zupełnie przypadkowy), który po ważnym meczu z ZSRR udzielił wywiadu w koszulce przeciwników. Wyraźnie faworyzuje się w filmie „Zibiego”, ale trzeba przyznać, że ciekawie opowiada. Wypowiedzi pozostałych piłkarzy jest mniej, ale i tak można sobie przypomnieć, że w tamtym sukcesie swój udział mieli m.in.: Władysław Żmuda, Józef Młynarczyk i Stefan Majewski. Jest też jeden z ostatnich wywiadów zmarłego Włodzimierza Smolarka, który jako pierwszy strzelił dla Polski bramkę w meczu z Peru. (Większość działaczy po dwóch pierwszych bezbramkowych remisach kupowało cytrusy na powrót do domu).

Są anegdoty o harcach Smolarka z piłką przy bocznej chorągiewce i o tym jak drużyna tak zapamiętale świętowała, że następnego dnia przy spotkaniu z oficjelami połowowa zawodników była, jak to ujął Boniek, „w stanie nieważkości”. Sport i polityka często się przenikały; z transmisji z Hiszpanii usuwano rozwijane na stadionach transparenty „Solidarności”, a przed Mundialem prawie nikt nie chciał rozgrywać z Polakami meczów towarzyskich.

Ciekawy i sprawnie zrealizowany dokument o naszej historii, który przypomina, jak pięknie kiedyś Polacy grali w piłkę.

Obsada:
Zbigniew Boniek
Dariusz Szpakowski
Tomasz Wołek
Antoni Piechniczek
Jan Lityński
Włodzimierz Zientarski
Grzegorz Lato
Stefan Majewski

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga