Recenzja filmowa: Droga do zapomnienia - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Droga do zapomnienia

Proponujemy Państwu recenzję filmu w reżyserii Jonathana Teplitzky “Droga do zapomnienia”. Film miał swoją światową premierę 6 września 2013. Na ekrany polskich kin wszedł 4 kwietnia 2014 roku.

Eric Lomax służył w czasie II wojny światowej w Singapurzejako oficer łączności. Po kapitulacji Brytyjczyków został jako jeniec przydzielony do budowy Kolei Birmańskiej. W trakcie prac przy tej linii śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi, więc zapisała się w historii jako Kolej Śmierci. Sam Lomax przeżył straszne tortury, które odcisnęły piętno na całym jego późniejszym życiu. Kiedy po wielu latach po zakończeniu wojny, dowiaduje się, że jego główny oprawca, japoński tłumacz,żyje i ma się dobrze, postanawia go odnaleźć. Film zaczyna się w 1980 i w retrospekcjach cofa do dramatycznych lat wojennych. W ten sposób poznajemy zarówno początki relacji Lomaxa i Takashiego, jak i ich powojenną, nieuchronną konfrontację.

Historia jest prawdziwa, co ma swoje plusy i minusy. Świadomość, że to wszystko wydarzyło się naprawdę, a niew umyśle scenarzysty, zawsze robi większe wrażenie.Z drugiej strony trudno o takim bohaterze mówić źle, ustawiono go na tak wysokim cokole, że niemożliwe jest dostrzeżenie jakichkolwiek rys.A przecież jak się przyjrzeć biografii prawdziwego Lomaxa, widać, że nie wszystko było takie wzniosłe.Na szczęście gra go Colin Firth. Bez niego zarówno film jak i główny bohater dużo by stracili. Wiele jest tu tzw. „dłużyzn”, kiedy aktor patrzy się w ścianę, a Colin Firth potrafi takie momenty obronić. Umiejętność zaangażowania widza bez powiedzenia jednego słowa to wielka sztuka.

Niełatwo się ogląda ten film. Akcja rozwija się wolnona tle ponurych i ascetycznych dekoracji. Trzeba dobrze trafić z nastojem, bo nie jest to typowe wakacyjne kino. Mimo wszystko jest to dobryfilm, oparty na wspaniałych kreacjach aktorskich, a historia Erica Lomaxa i Takashiego Nagase tak niesamowita, że naprawdę warto ją poznać.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Tom Hobbs
Tanroh Ishida
Sam Reid
Hiroyuki Sanada
Stellan Skarsgård
Jeremy Irvine
Nicole Kidman
Colin Firth


Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko