Recenzja filmowa: Zacznijmy od nowa - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Zacznijmy od nowa

Proponujemy Państwu recenzję filmu w reżyserii Johna Carneya “Zacznijmy od nowa”. Film miał swoją światową premierę 7 września 2013 roku. Na ekrany polskich kin wszedł 4 lipca 2014 roku.

John Carney dał się poznać jako twórca skromnego filmu „Once” o parze sympatycznych muzyków. Po zaskakująco dużym sukcesie tej produkcji postanowił pójść za ciosem, z nieco większym budżetem, ale pozostając w muzycznych klimatach. Od razu oczywiście posypały się gromy, że artysta zaprzedał się za hollywoodzkie srebrniki. Nigdy nie rozumiałam tej histerii, która każde komercyjne przedsięwzięcie automatycznie pozbawia jakichkolwiek artystycznych wartości. Zręczny reżyser dobrze wie jak skutecznie odświeżyć utarte schematy. Tak jest w tym przypadku.

Historia stara jak świat. Młoda piosenkarka zostaje porzucona przez swojego chłopaka rockmana, któremu woda sodowa uderzyła do głowy. W małym klubie wykonuje na scenie jedną ze swoich piosenek, którą słyszy topiący smutki, świeżo zwolniony z pracy Dan. Jako że jest producentem muzycznym proponuje Grecie nagranie płyty. Początki są trudne bo pieniędzy brak, a bohaterowie są mocno niedobrani. Od razu zaznaczam, że nie jest to kolejna komedia romantyczna, w której wszystkie okoliczności podporządkowane są temu, by tych dwoje połączyć. Nieprzewidywalność to jedna z zalet filmu. Poza tym jest dużo subtelnego humoru i wspaniałej muzyki. Poprawa humoru gwarantowana.

W roli głównej możemy zobaczyć i usłyszeć Keirę Knightley, której nigdy nie posądziłabym o tak ładny głos. Dodatkowo została odarta z całego seksapilu i zaprezentowana w stylu „na chłopczycę”, co tylko wyszło jej na dobre.Nikt też dawno tak pięknie nie sfilmował Nowego Jorku. Nareszcie zamiast wielokrotnie powtarzanych ujęć Manhattanu, możemy podziwiać inne barwne zakątki, które świadczą o tym, że to naprawdę kulturowa stolica świata.

Przyznaję, że wyszłam z filmu uśmiechnięta od ucha do ucha. Lato dopiero na półmetku, ale jest to jak na razie najlepsza propozycja na tewakacje.

(Ala Cieślewicz)

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia