Recenzja filmowa: Pożądanie - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Pożądanie

Proponujemy Państwu recenzję filmu w reżyserii Lisy Azuelos “Pożądanie”. Film miał swoją światową premierę 12 stycznia 2014 roku. Na ekrany polskich kin wszedł 18 lipca 2014 roku.

Kino francuskie ma się u nas całkiem dobrze, a kino polskie, patrząc na przykładzie "Idy", czasami lepiej prosperuje nad Sekwaną, niż u siebie. Warto więc przyjrzeć się ostatniej  propozycji francuskojęzycznej na naszych ekranach. Już w pierwszej  minucie filmu, podczas przypadkowego spotkania, między parą głównych bohaterów wyraźnie iskrzy. Niestety Pierre jest żonaty i na  dodatek w małżeństwie szczęśliwy, a Elsa, świeżo upieczona rozwódka z trójką dzieci, z zasady nie zadaje się z żonatymi mężczyznami. Ale wzajemna fascynacja jest coraz silniejsza, a mniej lub bardziej przypadkowych spotkań coraz więcej.

Generalnie mało się w tym filmie dzieje. Jako że nasi bohaterowie starają się zachowywać w miarę przyzwoicie, dużo jest tu scenek typu: "co by było gdyby", okraszonych pikantnymi fantazjami. Ten skądinąd sprytny manewr za którymś razem zaczyna jednak odrobinę irytować. No bo ile razy można się cofać do punktu wyjścia?

Film raczej lekki, ale nie infantylny i zgrabnie wyważony. Ani to kolejna komedia romantyczna, ani tym bardziej thriller al' a "Fatalne zauroczenie" Do tego pięknie zagrany. Nie wiem, co w sobie mają te Francuzki. Niedawno zachwycałam się Juliette Binoche, teraz muszę rozpływać się nad urodą i świeżością Sophie Marceau. Dla niej samej warto się wybrać do kina. Poza tym francuskie filmy są zawsze mniej pruderyjne i poprawne politycznie niż kino amerykańskie, co stanowi przyjemną odskocznię. Na poważne tematy też można opowiadać z poczuciem humoru.

Nie będzie to do końca satysfakcjonujące kinowe doświadczenie dla widzów, którzy nie lubią filmowych niedopowiedzeń i otwartych zakończeń. Ale jak ktoś czuje się nieco przytłoczony hollywoodzką sztampą, powinien się skusić.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Sophie Marceau
François Cluzet
Lisa Azuelos
Alexandre Astier
Arthur Benzaquen
Jonathan Cohen
Niels Schneider
Stéphanie Murat

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In