Recenzja filmowa: Strażnicy Galaktyki - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Strażnicy Galaktyki

Dzisiaj proponujemy Państwu recenzję filmu w reżyserii Jamesa Gunna “Strażnicy Galaktyki”. Film miał swoją światową premierę 21 lipca 2014 roku. Na ekrany polskich kin wszedł 1 sierpnia 2014 roku.

Lato bez ekranizacji komiksu jest latem straconym, nic więc dziwnego, że na naszych ekranach gościmy kolejną propozycję. To worek bez dna, więc fani tej rozrywki nigdy nie poczują niedosytu. Właśnie zapoczątkowano nową serię, która może dorównać „Iron Manom” i „Thorom”.

Filmu, w którym jednym z głównych bohaterów jest gadający szop, na pewno nie można brać na poważnie. Z drugiej strony film, w którym jednym z głównych bohaterów jest gadający szop, z definicji musi być zabawny. A „Strażnicy Galaktyki” to zapewne najzabawniejszy film tego lata. Pyskówki, riposty, ironia i żarty sytuacyjne serwowane są nam tu często i gęsto. Na szczęście wszystkie trzymają w miarę wysoki poziom. Widać też, że połowa budżetu poszła na charakteryzację. Dość powiedzieć, że najlepszym przyjacielem naszego wygadanego futrzaka jest osobliwy Groot, skrzyżowanie drzewka szczęścia z gorylem, który wygląda jak mocno przerośnięty korzeń imbiru. Reszta bohaterów to podobne indywidua, barwne i wyróżniające się pod każdym możliwym względem.

Tradycyjnie chodzi o odwieczną walkę dobra ze złem, a w tym konkretnym przypadku obie strony konfliktu uganiają się za cennym i śmiercionośnym kamyczkiem, od którego może zależeć los całej Galaktyki. Zresztą” kto”, „z kim” i „dlaczego” nie jest najważniejsze. Nikt raczej nie spamięta rzucanych tu egzotycznych nazw i imion. To science fiction i na dodatek akcja dzieje się w kosmosie, więc twórcy nie muszą trzymać się żadnych reguł. I chętnie z tego korzystają. Fabuła nie jest może najwyższych lotów, ale oryginalni bohaterowie, humor i wartka akcja pełna laserowego strzelania dużo rekompensują.

Nie ma co ukrywać, to jeden z tych filmów, na których nie trzeba za dużo myśleć. Ale, jak wiadomo, takie też są od czasu do czasu potrzebne.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Chris Pratt
Zoe Saldana
Dave Bautista
Vin Diesel
Bradley Cooper
Lee Pace
Michael Rooker
Karen Gillan

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie