Recenzja filmowa: Nebraska - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Nebraska

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją (uwaga !) czarno - białego dramatu produkcji USA. Film miał swoją premierę 23 maja 2013 roku

Kto dzisiaj kręci czarno -€“ biały film? Aleksander Payne, ten sam, który w „Spadkobiercach” kazał zdradzanemu przez żonę George’owi Clooneyowi biegać po Hawajach w nie twarzowych bermudach. Ten reżyser z najbardziej utartych motywów potrafi złożyć świeże i zajmujące historie. Nie interesuje go jednak efekciarstwo. Jego bohaterowie to najczęściej uosobienia przeciętności, na pierwszy rzut oka niezbyt nieciekawi.

Taki wydaje się na początku Woody Grant, mocno posunięty w latach były mechanik, który całe życie nie wylewał za kołnierz. Spotykamy go w momencie, w którym dostaje list, zawiadamiający go o wygranej miliona dolarów na loterii. Woody wyrusza więc do oddalonego o ponad tysiąc kilometrów Lincoln w stanie Nebraska, by odebrać nagrodę, głuchy na zapewnienia rodziny, że rzekoma wygrana jest jedynie chwytem marketingowym i o żadnej wypłacie nie może być mowy. Nasz bohater jest jednak zdeterminowany i w końcu do jego wyprawy dołączają żona i mocno sceptyczni synowie.

Film bardzo skromny, wręcz ascetyczny w formie, ale nadrabia z nawiązką galerią postaci. Nie ma co ukrywać, że z takimi aktorami reżyser zadanie miał ułatwione. Bruce Dern w roli Woodego właściwie nic nie musi robić, wystarczy, że jest, bo jego twarz wyraża wszystkie uczucia. Przeciwwagą dla jego milczącej zaciętości jest June Squibb w brawurowej roli Kate, wiecznie rozgadanej żony Woodego.

Są w tym filmie sceny, które chwytają za gardło, nie uciekając się przy tym do ckliwych i patetycznych sztuczek, na które większość zaprawionych w boju widzów jest już uodporniona. Są też i takie, w których górę bierze przesiąknięty inteligentną ironią humor. Fantastyczne połączenie, które sprawia, że sentymentalne kino drogi, jakich mamy na pęczki, nabiera niepowtarzalnego charakteru. Skromny film, który ociera się o wielkość.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Bruce Dern
Will Forte
June Squibb
Bob Odenkirk
Stacy Keach
Mary Louise Wilson
Rance Howard
Tim Driscoll

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp