Recenzja filmowa: Podróż na sto stóp - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Podróż na sto stóp

Proponujemy recenzję filmu, który na pewno powinien być oglądany po sytym posiłku, jako że akcja rozgrywa się w dwóch rywalizujących ze sobą restauracjach. Film miał swoją światową premierę 7 sierpnia 2014 roku, a na ekrany kin polskich wszedł dzień później.

Lasse Halstrom to szwedzki reżyser specjalizujący się w słodkich amerykańskich powiastkach. Dobrze znana jest u nas „Czekolada” z Johnnym Deppem i Juliette Binoche, której akcja umiejscowiona została w uroczym francuskim miasteczku. Jego ostatni film „Podróż na sto stóp” również rozgrywa się na południu Francji, ale że uroczych francuskich miasteczek nigdy dość, łatwo można wybaczyć reżyserowi tą wyjątkowo fotogeniczną monotematyczność.

Trudno zresztą zdecydować, co się na ekranie prezentuje lepiej - widoki, czy apetyczne potrawy. Ślinka cieknie przez cały seans, bo to historia dwóch rywalizujących restauracji, które dzieli nie tylko tytułowe sto stóp. Z jednej strony mamy tradycyjną kuchnię francuską, w której głowom państw serwuje się wyrafinowane dania w cenie raty za samochód, z drugiej â głośną, tłustą i kolorową kuchnię indyjską prowadzoną przez rodzinę imigrantów. Wojna na złośliwości i pomysły na torpedowanie interesów trwa więc w najlepsze. Grająca stateczną madame Mallory Helen Mirren (jak zwykle fantastyczna) bierze na siebie w pierwszej części filmu rolę konserwatywnej jędzy. Jednak, gdy jej konkurenci padną ofiarą okropnej ksenofobicznej napaści, będzie pierwszą, która zaprotestuje. Nie może być przecież inaczej. Akcja tego filmu toczy się jakby w równoległej rzeczywistości, gdzie słońce świeci jaśniej, ludzie uśmiechają się szerzej, a o półproduktach oczywiście nikt nie słyszał. A nam przed ekranami ma być po prostu miło. Ambicje są oczywiście o wiele większe, próbuje się nam na przykład wmówić, że robiąc omlet jesteśmy w stanie zgłębić tajemnicę świata, ale raczej nikt nie potraktuje tego poważnie.

Powiedzieć o tym filmie, że jest naiwny, to nie powiedzieć nic. Ale ja po seansie czułam się jak po całym dniu w spa. Czego i wam kochani Widzowie życzę.

(Ala Cieślewicz )

Obsada:
Helen Mirren
Om Puri
Manish Dayal
Charlotte Le Bon
Amit Shah
Farzana Dua Elahe
Dillon Mitra
Aria Pandya

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją