Recenzja filmowa: Tylko kochankowie przeżyją - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Tylko kochankowie przeżyją

W tym tygodniu proponujemy Państwu dwa w jednym, czyli romans i horror równocześnie. Film "Tylko kochankowie przeżyją" miał swoją światową premierę 25 maja 2013 roku, na ekrany kin polskich wszedł 7 marca 2014 roku.

Obserwując, co współczesna popkultura zrobiła z wampirami, Bram Stoker najpewniej przewraca się w grobie. Każdy ma oczywiście prawo do wolności artystycznej. Wydaje się jednak, że obrośnięte mitami wampiry zasługują na coś więcej, niż wdzięczenie się do nastoletnich dziewcząt z rozdziawioną buzią. Niestety współcześni krwiopijcy nie opuszczają liceum.

Na szczęście jest Jim Jarmusch, który w swoim ostatnim filmie zwraca honor pobratymcom Draculi. Ale to w końcu Jarmusch, najbardziej niezależny ze współczesnych reżyserów, odludek, który w XXI wieku scenariusze pisze długopisem. Dlatego od razu było wiadomo, że jego film o wampirach będzie raczej dramatem egzystencjalnym niż horrorem. Krwi jako takiej praktycznie nie ma. Wampiry oczywiście potrzebują jej do przeżycia, ale we współczesnych czasach, pełnych banków krwi, można ją zdobyć w humanitarny sposób. Reżyser rozprawia się też z mitem nieśmiertelności. Jak się żyje parę wieków, widziało się i doświadczyło wszystkiego, to nic nie jest w stanie zaskoczyć ani zrobić wrażenia. Główni bohaterowie Adam i Eve popadają w pewnego rodzaju marazm. Ona jeszcze nieźle sobie radzi, czerpiąc inspiracje z imponującej kolekcji książek, ale Adam poważnie myśli o samobójstwie, co jak wiadomo dla wampira nie jest łatwe do przeprowadzenia.

Reżyser się jak zwykle nie spieszy, to, co inny hollywoodzki rzemieślnik streściłby w 45 minut, on opowiada dwie godziny. Powolne tempo narracji, znikome dialogi i oryginalna muzyka dają wręcz hipnotyzujący efekt. Obsadzeni w rolach głównych,obdarzeni androgeniczną urodą, Tom Hiddleston i Tilda Swinton jeszcze potęgują to wrażenie.

Wymagający i ponury film (z wiadomych względów akcja toczy się głównie nocą). Dla niektórych to zapewne filmowa męczarnia. Inni być może, tak jak ja, dadzą się uwieść niesamowitej atmosferze, której próżno szukać w większości filmów.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Tom Hiddleston
Tilda Swinton
Mia Wasikowska
John Hurt
Anton Yelchin
Jeffrey Wright
Slimane Dazi
Carter Logan


Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki