Recenzja filmowa: Dawca pamięci - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Dawca pamięci

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją filmu "Dawca pamięci" w reżyserii Phillipa Noyce. Film miał swoją premierę 11 sierpnia 2014 roku, a na ekrany polskich kin wszedł  22 sierpnia 2014 roku.

Po otrzymaniu trzeciego Oscara (przy osiemnastu nominacjach) Meryl Streep oznajmiła, że wreszcie może zacząć występować w produkcjach dla ludzi, a nie tylko dla krytyków. Tym można więc wytłumaczyć jej obecność w „Dawcy pamięci”.

Jest to ekranizacja bestselleru Lois Lowry sprzed 20 lat, w której obserwujemy społeczeństwo pozornie idealne, bez wojen i konfliktów, ale i bez emocji, a co za tym idzie sztuki, muzyki itp. Dzięki odpowiednim farmaceutykom wyeliminowano różnorodność i spontaniczność, jako źródło wszelkiego zła. Świat stał się dosłownie i w przenośni czarno -biały. Jedynym, który pamięta, że nie zawsze tak było, jest tytułowy Dawca, który przechowuje wszystkie wspomnienia ludzkości dla celów bezpieczeństwa. Jako że jest już wiekowy, na jego następcę zostaje wyznaczony młody Jonasz, który przejmuje wspomnienia.

Reklamuje się ten film jako „najbardziej szokującą wizję przyszłości”. Ten, kto to wymyślił, najwyraźniej nigdy nie czytał Cormaca McCarthy’ego, Aldousa Huxleya, ani nawet nie obejrzał „Mad Maxa”. Bo jeżeli coś bezwzględnie można zarzucić „Dawcy pamięci”, to to, że nie ma tu absolutnie nic szokującego. Cały czas jedzie na jałowym biegu, bez najmniejszych oznak dramatyzmu, nawet w scenach w założeniu kulminacyjnych. Poza tym film jest za krótki i to widać, że ze względów oszczędnościowych, a nie fabularnych. Przez to każda postać naszkicowana jest bardzo pobieżnie, a ważne kwestie odhaczone po łebkach. Takim wyjadaczom jak Jeff Bridges i Meryl Streepnietrudno stworzyć interesujące role z mizernego materiału, ale już „piękni nastoletni” nie mają dość charyzmy i talentu by jakkolwiek odznaczyć się w tym filmie.

W pamięci zostaje więc jedynie seria ładnych, monotonnych obrazków. Można obejrzeć, ale zważywszy ile powstało ciekawszych utopijnych i post apokaliptycznych wizji przyszłości, tą spokojnie można sobie odpuścić.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Jeff Bridges
Meryl Streep
Brenton Thwaites
Alexander Skarsgård
Katie Holmes
Odeya Rush
Cameron Monaghan
Taylor Swift

Poprzednie recenzje:  Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp, Nebraska, Locke