Recenzja filmowa: Frank - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Frank

Zapraszamy do przeczytania recenzji filmu „Frank”. Film miał swoją światową premierę 17 stycznia 2014 roku, na ekranach polskich kin, pojawił się 11 lipca 2014 roku.

Kinu niezależnemu wolno więcej. Nie trzeba wdzięczyć się do widza, żeby zwróciły się koszty produkcji. Dlatego historie są nieszablonowe, a bohaterowie nieobliczalni. Taki jest na pewno tytułowy Frank, lider zespołu o niemożliwej do wymówienia nazwie, który przez cały czas nosi wielką sztuczną głowę al ’a Bolek i Lolek. „Przez cały czas” oznacza również pod prysznicem i podczas snu, a nawet dzięki zaświadczeniu lekarskiemu przy przekraczaniu granic państw. Jednak głównym bohaterem filmu jest nie Frank, tylko nowy członek zespołu Jon, który dołączył do niego po tym, jak poprzedni klawiszowiec trafił do wariatkowa. Niby Jon utrzymuje, że zależy mu na tworzeniu dobrej muzyki i wyrwaniu się z rutyny, ale tak naprawdę chce być zauważony i doceniony. Dlatego o każdej błahostce ze swojego życia informuje automatycznie na twitterze, w nadziei, że ilość komentarzy przełoży się na szacunek otoczenia.

W filmie nie chodzi o to, czy i kiedy Frank zdejmie maskę i ukaże swoje prawdziwe oblicze. Tym bardziej, że, jak by to absurdalnie nie zabrzmiało, idealnie mu ona pasuje i Frank prezentuje się całkiem naturalnie. Duża w tym zasługa ukrytego pod spodem Michaela Fassbendera, który pozbawiony niezbędnej wydawałoby się dla aktora mimiki, radzi sobie wspaniale. Zresztą z tak charyzmatycznym głosem ma ułatwione zadanie. Problem z taką sytuacją ma jedynie Jon, co tylko dowodzi jak bardzo do grupy nie pasuje.

Trudno powiedzieć, czy „Frank” to nietypowy dramat, czy też nietypowa komedia, bo absurdalny humor miesza się z poważnymi, chwytającymi za serce momentami. Najważniejsze, że wszystko razem się klei, dając może niekoniecznie kamień milowy w dziejach kina, ale ciekawą historię pełną indywidualności. Warto obejrzeć, zwłaszcza że Frank miał swój odpowiednik w prawdziwym życiu.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Domhnall Gleeson
Michael Fassbender
Maggie Gyllenhaal
Scoot McNairy
François Civil
Carla Azar
Tess Harper
Bruce McIntosh


Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp, Nebraska, Locke, Zostań, jeśli kochasz, Więzień labiryntu