Recenzja filmowa: Miasto 44 - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Miasto 44

Ten szczególny film miał swoją światową premierę 30 lipca 2014, na ekrany kin polskich wszedł 19 września 2014 roku.

Wyobrażam sobie jak trudno było nakręcić ten film. Z jednej strony okrągła rocznica, wielkie oczekiwania i premiera na stadionie z udziałem prezydenta. Z drugiej - wielokrotnie podejmowany temat Powstania Warszawskiego, który w języku obrazkowym dostał się już na gry planszowe i kubki. Jak opowiedzieć coś świeżego i jednocześnie nikogo nie obrazić?

Początek filmu, jeszcze przed wybuchem, jest najlepszy. Wspaniale uchwycono beztroski nastrój wyczekiwania i nieświadomość stanu rzeczy („Dzień, góra dwa i będzie po sprawie”) Wojna oczywiście jest, ale nie zakłóca młodości. I jeszcze piękna, stara Warszawa. Potem wybucha powstanie i mamy dwie godziny rzeźni. I jest różnie. To jeden z najdroższych naszych filmów w historii (lista sponsorów jest dłuższa niż sam film) i wreszcie widać, co znaczą duże pieniądze w rękach sprawnego reżysera. Film jest bardzo brutalny. Nie ma żadnych uników przed pokazaniem ujęć rozrywanego ciała, brak również celebrowania samego momentu śmierci. Naturalizm w najwyższej formie. Jednocześnie jednak reżyser wprowadza do filmu artystyczne, współczesne wstawki, tak że np. podczas potyczki na cmentarzu możemy w tle usłyszeć „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena. Te elementy, choć same w sobie ciekawe i zgrabnie zmontowane, mnie osobiście zupełnie wybijały z rytmu i nastroju. W paru momentach reżyser niepotrzebnie dorzuca też wyświechtane już chwyty ( „dobry Niemiec” i „zły Polak”) dla pozornej równowagi.

Film jest koncertowo zagrany. Aktorzy grają bez jednej fałszywej nuty i serialowej maniery. Największe uznanie należy się młodziutkiej Zofii Wichłacz, nagrodzonej na Festiwalu w Gdyni. Jeżeli coś naprawdę pozostaje w pamięci po tym filmie, to ujęcia jej twarzy.

„Miasto 44” to nie zaproszenie do dyskusji. Ma wstrząsnąć i „boleć”. I taki efekt na pewno udało się osiągnąć.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Józef Pawłowski
Zofia Wichłacz
Anna Próchniak
Antoni Królikowski
Maurycy Popiel
Filip Gurłacz
Michał Mikołajczak
Karolina Staniec

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp, Nebraska, Locke, Zostań, jeśli kochasz, Więzień labiryntu, Frank