Recenzja filmowa: Zaginiona dziewczyna - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Zaginiona dziewczyna

Proponujemy Państwu recenzję filmu w reżyserii Davida Finchera “Zaginiona dziewczyna”. Film miał swoją światową premierę 26 września 20143 roku. Na ekrany polskich kin wszedł 10 października 2014.
   
Prawdziwa gratka, bo rzadko się zdarza, żeby film był równie dobry, jak bardzo dobra książka. Obecnie na ekranach można zobaczyć ekranizację bestselleru Gillian Flynn pt. „Zaginiona dziewczyna”. W dniu piątej rocznicy ślubu żona Nicka, piękna Amy, znika bez śladu. Stopniowo na jaw wychodzą nowe, zaskakującefakty, a podejrzanym numer jeden staje się mąż. O fabule tylko tyle, bo pełna jest niespodzianek, których lepiej zawczasu nie zdradzać. Film wiernie trzyma się książki, na co niewątpliwie wpływ ma fakt, że scenariusz napisała sama autorka. Dla mnie powieść była interesująca, bo historia opowiedziana została przy zastosowaniu dwóch,momentami wykluczających się narracji. Dlatego ucieszyło mnie, że film to utrzymuje, płynnie przechodząc z jednej w drugą. Poza tym nie zrezygnowano z wisielczego poczucia humoru.

Filmy Davida Finchera, zwłaszcza thrillery, zyskują tak dużą popularność wśród widzów, bo oprócz niezbędnegosuspensu i zwrotów akcji, mają niepowtarzalny nastrój. Reżyser wie, jak z powodzeniem stosować na przemian drastyczną dosłowność i niedopowiedzenia, żeby bez reszty przykuć uwagę widza. Kto widział jego poprzednie filmy:„Siedem”, czy „Zodiak” wie, co mam na myśli. Efekt zawsze potęguje idealnie dopasowana muzyka. Dlatego mi się ten film tak dobrze oglądało, mimo znajomości książkiibraku zaskoczenia. Ale podobnie było z innym obrazem Finchera „ Dziewczyna z tatuażem”, ekranizacją pierwszej części trylogii „Millenium” Stiega Larssona.
Generalnie uważam, że Ben Affleck to jeden z najbardziej bezbarwnych aktorów z tzw. pierwszej ligi. Tym razem jednak idealnie wpisuje się w książkowego Nicka, „pozornie niepozornego” faceta. Fakt, że trochę ginie na tle innych, ciekawszych postaci, nie razi.

Niełatwa do sfilmowania książka, ale twórcy nie poszli na skróty, dzięki czemu możemy obejrzeć wciągający, daleki od sztampowych rozwiązań, thriller.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Ben Affleck
Rosamund Pike
Neil Patrick Harris
Tyler Perry
Carrie Coon
Kim Dickens
Patrick Fugit
David Clennon

Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp, Nebraska, Locke, Zostań, jeśli kochasz, Więzień labiryntu, Frank, Miasto 44