Wiadomości
wszystkieRecenzja filmu: Bogowie
Dzisiaj proponujemy Państwu recenzję filmu o prof. Relidze w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Premiera światowa tego filmu odbyła się 18 września 2014 roku, w polskich kinach film pojawił się niecały miesiąc później, 10 października.
Film o najsłynniejszym polskim chirurgu Zbigniewie Relidze i jego żmudnych próbach przeprowadzenia pierwszej udanej operacji przeszczepu serca.
Czasami można odnieść wrażenie, że w Polsce kręci się dwa rodzaje filmów. Albo są to niszowe, artystyczne produkcje, do obejrzenia jedynie na festiwalach i w starannie wyselekcjonowanych kinach studyjnych, albo obliczone na sukces komercyjny tzw. komedie romantyczne, które nie są ani śmieszne, ani romantyczne i gdzie zamiast scenariusza jest lokowanie produktu. I zdecydowanie za rzadko pojawia się taki film jak „Bogowie”, ciekawa i sprawnie opowiedziana historia, która usatysfakcjonuje każdego.
Miło dla odmiany obejrzeć kawałek naszej historii bez szarży polskiej husarii, czy strzelania z moździerzy w tle. Zamiast tego zanurzamy się w polską medycynę z połowy lat 80-tych. Transplantacje na świecie i w Polsce są jeszcze w powijakach. Docent Religa przejmuje klinikę w Zabrzu w stanie surowym, z zamiarem przeprowadzenia tam przeszczepów serca. Nie jest łatwo, bo oprócz kłopotów finansowych i nieufności pacjentów, musi jeszcze pokonać opór mocno sceptycznych kolegów po fachu, jako że „serce w naszym kraju to relikwia”. Religa to gbur i choleryk pozbawiony zdolności dyplomatycznych, energicznie jednak dąży naprzód i ta energia udziela się filmowi. Obraz ma wartkie tempo, świetne dialogi i fantastycznych aktorów. Najwięcej uznania należy się oczywiście Tomaszowi Kotowi, który stał się Religą. Mam tylko nadzieję, że wypracowując charakterystyczny przygarbiony chód, nie nabawił się skoliozy.
Zaledwie pięć lat po śmierci profesora, taki film to prawdziwe osiągnięcie. Historia człowieka z krwi i kości, a nie chybiona hagiografia. Momenty dramatyczne zręcznie poprzeplatano z naprawdę zabawnymi anegdotami, więc cała gama uczuć podczas seansu zagwarantowana. Jeden z tych filmów, które pozostają z nami długo po wyjściu z kina.
(Ala Cieślewicz)
Obsada:
Tomasz Kot
Piotr Głowacki
Szymon Piotr Warszawski
Magdalena Czerwińska
Rafał Zawierucha
Marta Ścisłowicz
Karolina Piechota
Wojciech Solarz
Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, Niemożliwe, Nędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp, Nebraska, Locke, Zostań, jeśli kochasz, Więzień labiryntu, Frank, Miasto 44, Zaginiona dziewczyna