Recenzja filmowa: Dracula. Historia nieznana - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Dracula. Historia nieznana

Dzisiaj zapraszamy do recenzji filmu prod. USA - „Dracula. Historia nieznana”. Światowa premiera tego filmu odbyła się 1 października 2014 roku. Na ekrany polskich kin wszedł w tym samym miesiącu€“ 17 października 2014 roku.

Mam już serdecznie dość współczesnych wampirów, snujących się po korytarzach liceów i popijających zwierzęcą krew. Dlatego miło w końcu pójść do kina na film, który wraca do korzeni mitu o Draculi, nawet jeśli jest on mocno podrasowany przez Hollywood.

W chwili gdy go poznajemy Vlad Palownik, przyszły hrabia Dracula, broni swego kraju przed turecką inwazją. Sułtanowi nie wystarcza już coroczna wysoka danina i żąda wydania 1000 młodych chłopców, których chce wcielić do własnej armii. Jako że ofiarą może paść syn Palownika, zdesperowany książę zawiera pakt z siejącym w okolicy spustoszenie wiekowym wampirem i przejmuje jego nadzwyczajną siłę i moc, ale również pragnienie ludzkiej krwi.

To kino czysto rozrywkowe i absolutnie każdy aspekt jest temu podporządkowany, przede wszystkim logika i prawda historyczna. Jeśli więc ktoś jest przewrażliwiony na tym punkcie, nie powinien zbliżać się do kina, bo pęknie ze śmiechu lub dostanie zawału. Takie filmy mogą się podobać tylko, jeżeli znacznie spuścimy powietrze z balonu oczekiwań. Zresztą nie ma tego złego, bo coś tam jednak dostajemy w zamian. Efekty specjalne są na całkiem przyzwoitym poziomie, na przykład kiedy hrabia zamiast w jednego, zamienia się w całe stado nietoperzy. Sam Dracula jest też niczego sobie, dobrze zbudowany i charyzmatyczny. Grający go Luke Evans spisuje się dobrze.

Nie jest to kino najwyższych lotów, raczej mocno przeciętne, ale przywodzące na myśl najlepsze obrazy o Draculi, jak „Nosferatu” z Maxem Schreckiem, czy „Draculę” Francisa Forda Coppoli, gdzie wampiry przerażały, a nie zawodziły jak niespełnieni poeci. Daje też nadzieję, że może w niedalekiej przyszłości ktoś pokusi się o nakręcenie klasycznej wersji tej wciąż intrygującej historii.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Luke Evans
Sarah Gadon
Dominic Cooper
Art Parkinson
Charles Dance
Diarmaid Murtagh
Paul Kaye
William Houston


Poprzednie recenzje: Życie Pi, Sęp, Lincoln, Operacja Argo, NiemożliweNędznicy, Miłość, Intruz, Piękne istoty, Jurassic Park 3D, Wróg numer jeden, Układ zamknięty, Django, Iron Man 3, Drogówka, Wielki Gatsby, Tylko Bóg wybacza, Poradnik pozytywnego myślenia, Drugie oblicze, Światła wielkiego miasta, Atlas chmur, Kac Vegas 3, Projekt X, Iluzja, Elizjum, Tysiąc lat po ziemi, Dary Anioła: Miasto Kości, Hobbit: Niezwykła podróż, Tajemnica Westerplatte, Blue Jasmine, Imagine Dziewczyna z szafy, W imię…, Wałęsa. Człowiek z nadziei, Diana, Labirynt, Martwe zło, World War Z Obecność, Wyścig, Mama, Kapitan Phillips, Thor: Mroczny świat, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu ognia, Oldboy: Zemsta jest cierpliwa, Hobbit: Pustkowie Smauga, Stoker, Wilk z Wall Street, Panaceum, Czas na miłość, Pod Mocnym Aniołem, Sierpień w hrabstwie Osage, Grawitacja, Zniewolony, American Hustle, Ona, Tajemnica Filomeny, Niezgodna, Noe: Wybrany przez Boga, Snowpiercer. Arka przyszłości, Brick Mansions: Najlepszy z najlepszych, Jack Strong, Medicus, Ocalony, Grace, księżna Monako, Powstanie Warszawskie, Na skraju jutra, Wypisz, wymaluj... miłość, Czarownica, Riwiera dla dwojga, Mundial. Gra o wszystko, Droga do zapomnienia, Zacznijmy od nowa, Step Up: All In, Pożądanie, Strażnicy Galaktyki, Tylko kochankowie przeżyją, Podróż na sto stóp, Nebraska, Locke, Zostań, jeśli kochasz, Więzień labiryntu, Frank, Miasto 44, Zaginiona dziewczyna, Bogowie