Recenzja filmowa: Gra tajemnic - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Gra tajemnic

Wkraczamy w klimaty około oscarowe i pozostaniemy w nich przez następne tygodnie. Dzisiaj proponujemy bardzo dobry film historyczny, który otrzymał aż osiem nominacji, w tym te najważniejsze. Flm miał swoją światową premierę 29 sierpnia 2014 roku, w Polsce zadebiutował 16 stycznia 2015 roku.
 

Poprzednie recenzje:

Prawdziwa historia Alana Turinga, genialnego matematyka, który w czasie wojny stał na czele zespołu, pracującego nad złamaniem kodu Enigmy, maszyny używanej przez Niemców do szyfrowania przesyłanych wiadomości. Turing na maszynę postanowił odpowiedzieć inną maszyną, konstruując prototyp dzisiejszego komputera.

Widać rozmach, ale fabuła koncentruje się głównie na małej grupie ludzi, od której w dużej mierze zależą losy wojny. Taki kameralny dramat na tle wielkiej historii, to zawsze ciekawy temat i dobrze, że trafił w sprawne ręce. Udało się reżyserowi stworzyć poczucie napięcia i walki z czasem. I pokazać dylematy, kiedy po złamaniu kodu trzeba zadecydować, jak wykorzystać nabytą wiedzę tak, by Niemcy się nie zorientowali. Oznaczało to, że wielu żołnierzy i cywilów, których można było w porę ostrzec, zostało poświęconych w imię „mniejszego zła”. Mniejsze zło to jednak w dalszym ciągu zło i chwali się, że film tego nie przemilcza. Podobnie jak tragicznych losów Turinga po wojnie, kiedy zamiast pochwał zbierał cięgi. Nie tylko dlatego, że wszystko, co łączyło się z Enigmą było przez pół wieku utajnione, ale przez swoją orientację seksualną.

Najmocniejszym punktem filmu jest bez wątpienia aktorstwo. Keira Knightley powinna grać już tylko role kostiumowe. Benedict Cumberbatch ma wprawę w graniu wyalienowanych geniuszy (Jest przecież Sherlockiem Holmesem). W tym filmie potwierdza jedynie swoją klasę.

Kawał świetnego historycznego kina. I naprawdę nie ma się co obrażać, że polski wkład w Enigmę wspomniany jest tu raptem dwa razy. Trudno się dziwić, że brytyjska produkcja z brytyjskimi aktorami skupia się na Brytyjczykach. A jeśli chcemy peanów na własną cześć, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamiast kolejnej produkcji o dzielnych powstańcach, nakręcić film o genialnych polskich matematykach.

(Ala Cieślewicz )

Obsada:
Benedict Cumberbatch
Keira Knightley
Matthew Goode
Rory Kinnear
Allen Leech
Matthew Beard
Charles Dance
Mark Strong