Recenzja filmowa: Disco Polo - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Disco Polo

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją polskiej komedii muzycznej - „Disco Polo” w reżyserii Macieja Bochniaka. Film miał swoją premierę 27 lutego 2015 roku.


 

Poprzednie recenzje:

Muzyki disco polo nie lubię, ale galopującej alergii też nie mam. Jest to fenomen, który trzyma się dzielnie, pomimo całkowitego wykluczenia z głównego nurtu. Na komedię Macieja Bochniaka czekałam z zainteresowaniem, bo temat aż się prosił o sfilmowanie. Efekt jest jednak taki sobie.

Fabuły tu nie ma, tzn. niby to jest opowieść o dwóch chłopakach z prowincji, którym zamarzyła się kariera muzyczna, ale to sprawa drugorzędna. Na pierwszym planie są „przeboje pod nóżkę” i grożąca atakiem padaczkowym końska dawka kiczowatych kolorów. Nie pamiętam, co prawda, żeby lata 90- te były aż tak tandetne, ale może to i lepiej. Kostiumolog ze scenografem musieli być w siódmym niebie, bo naczelna zasada tej produkcji to przesada w każdym aspekcie.

To przyzwoity film. Ale nie mam ochoty obejrzeć go ponownie, co w przypadku komedii jest kluczowe, bo do pamiętnych scen i kwestii zawsze chcemy wracać. Ja nie pamiętam prawie nic. Śmiałam się głównie dzięki aktorom, bo to im należą się brawa. Nawet, jeśli przyjąć, że komedia rządzi się swoimi prawami i dużą dawką luzu z przymrużeniem oka, to ten film i tak jest zbyt głupiutki. Miejscami dostaje zadyszki i potyka się o własną konwencję, na zasadzie: ”Robimy sobie podwójne jaja, żeby broń Boże nikt nie pomyślał, że traktujemy temat poważnie. W końcu to disco polo!”. Zwłaszcza pod koniec wyraźnie zabrakło inwencji. No bo ile się można śmiać z zawodzącego faceta w cekinowej marynarce? To powtarzanie się wieje niestety nudą.

Niektórzy widzowie wychodzili w trakcie, nie mogąc znieść specyficznej estetyki, inni wprost przeciwnie - entuzjastycznie wtórowali bohaterom na ekranie. Ja byłam gdzieś pośrodku, trochę się śmiejąc, ale przede wszystkim żałując niewykorzystanego potencjału.

(Ala Cieślewicz)

reż. Maciej Bochniak

Obsada:
Dawid Ogrodnik
Piotr Głowacki
Joanna Kulig
Tomasz Kot
Aleksandra Hamkało
Mariusz Drężek
Rafał Maćkowiak
Juliusz Chrząstowski