Recenzja filmowa: Selma - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Selma

Dzisiaj proponujemy Państwu film przedstawiający bardzo ważny epizod z życia Martina Luthera Kinga. Film miał swoją światową premierę 11 listopada 2014 roku. Na ekranach kin polskich zadebiutował 10 kwietnia 2015 roku.
 

Poprzednie recenzje:

Martina Luthera Kinga nie trzeba przedstawiać i film tego też nie robi. Wskakujemy więc do roku 1965, kiedy słynny pastor z Atlanty jest świeżo upieczonym laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Prestiżowe wyróżnienie nie poprawia jednak warunków życia czarnoskórych mieszkańców USA. Oficjalnie zniesiono segregację rasową i przyznano Afroamerykanom prawa wyborcze, ale zostało to obwarowane tyloma absurdalnymi przepisami, że w dalszym ciągu mieszkańcy południowych stanów nie mogą głosować. King decyduje się więc, wbrew władzom, zorganizować marsz protestacyjny z miasteczka Selma w Alabamie do stolicy stanu Montgomery.

Największą zaletą filmu jest to, że nakręcony został tak, jakby powstawał na gorąco podczas tamtych wydarzeń. Zrezygnowano z perspektywy wszechwiedzącego narratora, który po latach wie, kto miał rację, komu się udało i że przyszły czarnoskóry prezydent USA już wtedy chodził po ziemi. Osiągnięto efekt niepewności, który udziela się nam widzom. To niesamowite, ile napięcia może być w scenie, w której grupa ludzi próbuje przejść przez most.

Martin Luther King ukazany został z należytymi fanfarami, jednak twórcy podkreślają, że miał wokół siebie wielu współorganizatorów marszu i wyraźnie zaznaczają liczne konflikty. Nie wszyscy chcieli problemy rasizmu rozwiązywać pokojowo, nie cofano się przed prowokacją, żeby zainteresować media. Wielu, pilniejszym problemem niż prawa wyborcze wydawało się ubóstwo.

Jak tylko Frank Underwood zaczął w „House of Cards” kręcić się koło Białego Domu, prezydent USA został obdarty z majestatu. Taki jest też Lyndon Johnson, który mając na głowie Wietnam, nie ukrywa, że pastor zawraca mu głowę. Świetne w filmie są utarczki Kinga i Johnsona, od kurtuazyjnych gadek po barowe pyskówki.

Amerykanie historię mają nieporównywalnie krótszą od naszej, ale opowiadać potrafią o niej często z większym polotem, tworząc opowieści uniwersalne i aktualne.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
David Oyelowo
Tom Wilkinson
Cuba Gooding Jr.
Alessandro Nivola
Carmen Ejogo
Lorraine Toussaint
Tim Roth
Oprah Winfrey

reżyser - Ava DuVernay