Recenzja filmowa: Foxcatcher - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Foxcatcher

Zapraszamy do naszej kolejnej recenzji. Tym razem jest to "Foxcatcher" w reżyserii Bennetta Millera. Film zadebiutował 19 maja 2014 roku, a na ekranach kin polskich pojawił się 9 stycznia 2015 roku.

 

Poprzednie recenzje:

Prawdziwa historia braci Marka i Dave’a Schulzów, złotych medalistów w zapasach z olimpiady w Los Angeles. Akcja zaczyna się w roku 1987, kiedy zapaśnicy nawiązują współpracę z ekscentrycznym milionerem Johnem du Pont. Jest on wielkim entuzjastą zapasów i udostępnia im środki oraz swoją wspaniałą posiadłość „Foxcatcher” do przygotowań przed następną olimpiadą.Ich współpraca obfituje w wiele małych, czasami ledwo zauważalnych napięć, które ostatecznie przynoszą tragedię.

Film skupia się na dziwnych relacjach tej trójki i bazuje głównie na trzech kreacjach aktorskich. Channing Tatum jak zwykle preferuje aktorstwo a’la Steven Segal, czyli ruch gałek ocznych w całkowicie pozbawionej wyrazu, kamiennej twarzy. Mamroczący pod nosem i mocno zaokrąglony Mark Ruffalo wypada zdecydowanie lepiej.

Ale i tak wszystkie oczy skierowane są na Steve’a Carella. Nicole Kidman dolepiła sobie sztuczny nos i dostała Oscara za rolę Wirginii Woolf. Etatowy komik Carell ze sztucznym nosem doczekał się nominacji. Nie przyłączę się jednak do chóru zachwytów nad tątransformacją. Zbyt wiele komedii zepsuł mi ten aktor swoim błaznowaniem, żebym teraz entuzjazmowała się, kiedy raz spuścił z tonu. Poczekam na więcej jaskółek zwiastujących zmianę repertuaru.

Film jest interesujący, ale bardzo specyficzny, więc nie dla każdego. Za nieszablonową opowieść i zręcznie nakreślone sylwetki musimy zapłacić stanami około depresyjnymi, bo film jest bardzo ponury i pesymistyczny. Nie mam nic przeciwko scenom spod znaku „siedzę i myślę”, ale miejscami aż się prosi, żeby podkręcić tempo (Już nie przesadzajmy z tym budowaniem klimatu!) W finale jednak dałam się zaskoczyć.

Najbardziej lubię filmy, które mogę oglądać po kilkarazy i którenie tracą swojej siły oddziaływania. „Foxcatcher”, choć na pewno wart uwagi, to film zdecydowanie na raz.

Obsada:
Steve Carell
Channing Tatum
Mark Ruffalo
Sienna Miller
Vanessa Redgrave
Anthony Michael Hall
Guy Boyd
Brett Rice

Reżyser: Bennett Miller