Recenzja filmowa: Whiplash - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Whiplash

Dzisiaj proponujemy Państwu film w reżyserii Damiena Chazelle „Whiplash”. Film miał swoją światową premierę 16 stycznia 2014 roku, a na ekrany polskich kin trafił 2 stycznia 2015 roku.

Oskary 2015 dla filmu "Whiplash"
wygrana:
Najlepszy aktor drugoplanowy - J.K. Simmons
Najlepszy dźwięk - Ben Wilkins, Craig Mann, Thomas Curley
Najlepszy montaż - Tom Cross

nominacje:
Najlepszy film -  David Lancaster, Helen Estabrook, Jason Blum
Najlepszy scenariusz adaptowany - Damien Chazelle

 

Poprzednie recenzje:

Poza reżysersko – aktorskimi zasługami dla kinematografii, Robert Redford ma jeszcze jedną. Udało mu się przekształcić skromną, lokalną imprezę w najważniejszy festiwal filmów niezależnych na świecie. To Sundance Film Festival, nazwa pochodzi od imienia jednego z filmowych bohaterów Redforda - Sundance Kida. Festiwal ma taką siłę przebicia, że stanowi furtkę do kariery w głównym, komercyjnym nurcie. Tu zaczynali bracia Cohen i Quentin Tarantino. Jednym z ostatnich laureatów, o którym zrobiło się głośno, jest „Whiplash”.

Młody perkusista Andrew dostaje się do najlepszej muzycznej szkoły w USA. Jest bardzo ambitny, więc ćwiczy godzinami. Szybko trafia pod skrzydła nauczyciela i dyrygenta uczelnianej orkiestry Terence’a  Fletchera i zaczyna się koszmar. Ulubionymi metodami Fletchera są bowiem: poniżanie, manipulacja i rzucanie krzesłami.

Film ogląda się w napięciu przez cały czas, jak najlepszy thriller. Podczas wyświetlania napisów końcowych, czułam się jak po długim biegu. Dawno żadna fabuła nie zaangażowała mnie tak maksymalnie. Nie sposób odseparować się od bohaterów. Wreszcie forma dorównuje treści i na odwrót. Nie ma znaczenia, jeżeli ktoś nie trawi jazzu (ja tego gatunku w ogóle nie łapię), bo chociaż muzyka gra tu przez cały czas, to nie propozycja dla melomanów.

Film kosztował „marne” trzy miliony dolarów, czyli tyle, ile wielkie wytwórnie wydają na catering. A i tak sprzątnął sprzed nosa parę technicznych Oscarów największym hollywoodzkim superprodukcjom.W roli belfra z piekła rodem wystąpił J.K. Simmons, który zgarnął za nią wszystkie możliwe nagrody poza Noblem. Nic tylko przyklasnąć i przy ewentualnym spotkaniu na wszelki wypadek przejść na drugą stronę ulicy. Jest aż nazbyt wiarygodny.

Jestem pewna, że za parę lat będę nadal mówiła, że „Whiplash” to jeden z najlepszych filmów, jakie kiedykolwiek obejrzałam.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Miles Teller
J.K. Simmons
Paul Reiser
Melissa Benoist
Austin Stowell
Nate Lang
Chris Mulkey
Damon Gupton

Reżyser: Damien Chazelle