Recenzja filmowa: Wiek Adaline - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Wiek Adaline

Tym razem proponujemy Państwu melodramat produkcji USA. Film miał swoją premierę 8 kwietnia 2015 roku. Na ekranach kin polskich pojawił się 15 maja 2015 roku.
 

Poprzednie recenzje:

Urodzona w 1908 roku Adaline miała życie jak miliony kobiet, z mężem i dzieckiem u boku. Aż pewnego dnia, w wieku dwudziestu dziewięciu lat, uległa wypadkowi, w wyniku którego przestała się starzeć. Żeby nie skończyć jako królik doświadczalny, zmuszona jest co kilkanaście lat zmieniać tożsamość i miejsce zamieszkania. Prawdę o niej zna tylko córka, która w 2015, kiedy rozgrywa się większość filmu, wygląda jak jej babcia. Adaline skazana jest więc na samotność, unika bliższych relacji, wiedząc że będą nietrwałe. Aż pojawia się mężczyzna, który nie dość, że wygląda jak z reklamy Calvina Kleina, to jeszcze jest zabawny i inteligentny. Serce nie sługa i Adaline wkrótce wybiera się z wizytą do rodziców ukochanego. A tu niespodzianka, bo ojciec w osobie Harrisona Forda rozpoznaje w niej swoją przyjaciółkę z lat młodzieńczych.

Ten film to przede wszystkim romans, ze wszystkimi sprawdzonymi i mało odkrywczymi chwytami. Ale nakręcony z polotem i nutką nostalgii, dzięki czemu całość broni się jak może przed banałem. Pomagają bardzo wysmakowane, oddające ducha każdej epoki zdjęcia. Jest więc trochę naiwnie, ale też miło dla oka. A historia autentycznie wciąga.

Blake Lively to obecnie najładniejsza blondynka w Hollywood, z ponadczasową urodą, co w filmie dziejącym się na przestrzeni wielu epok jest nie bez znaczenia. Jej zalety na wyglądzie się nie kończą. Udało się przekonująco ukazać rozterki bohaterki. Współczujemy jej i kibicujemy, co w przypadku pięknych i młodych w filmach nie zawsze jest tak oczywiste.

I tylko niepotrzebnie próbuje się tu zracjonalizować to, co przytrafiło się Adaline. Brzmi to jak pseudonaukowy bełkot, a widzowie nie mieliby przecież problemu z przełknięciem odrobiny magii. Taśma filmowa nie takie rzeczy widziała.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Blake Lively
Michiel Huisman
Harrison Ford
Ellen Burstyn
Kathy Baker
Amanda Crew
Lynda Boyd
Hugh Ross

reż. Lee Toland Krieger