Recenzja filmowa: Jurassic World - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Jurassic World

Zapraszamy Państwa do kina,tym razem na film produkcji USA (przygodowy, Sci-Fi) pod bardzo kojarzącym się nam tytułem „Jurassic World”. Film zadebiutował na ekranach 29 maja 2015 roku. W Polsce pojawił się parę dni później, 12 czerwca 2015 roku.

 

Poprzednie recenzje:

Lato kinowe, podobno jak kalendarzowe, ruszyło i będzie przebiegać od jednej superprodukcji do drugiej. Można kręcić nosem na ogłupiającą komercję, albo rozsiąść się wygodnie w kinowym fotelu. A sezon na ambitne filmy też w końcu nadejdzie.

Na Spielbergowe dinozaury pójdę w ciemno, nieważne ile nakręcą części. Do kina ciągnie mnie sentyment do „Parku Jurajskiego”, który był dla mnie pierwszym filmowym objawieniem. Steven Spielberg, obecnie w roli producenta, pamięta o takich jak ja i w „Jurassic World” co chwila podrzuca czytelne smaczki z części pierwszej, jak np. motyw muzyczny Johna Williamsa.

Na znanej nam już wyspie panują zupełnie nowe porządki. Powstał gigantyczny park rozrywki, który dziennie odwiedza dwadzieścia tysięcy turystów. Dwie dekady po tym jak wskrzeszono dinozaury, nie stanowią one już wystarczającej atrakcji. Dlatego naukowcy dwoją się i troją, by co chwila wprowadzać ”ulepszone”, zmutowane gatunki. Ostatni eksponat ma przebić T-Rexa, więc wyglądem przypomina młodszą siostrę Godzilli. Oprócz tego zwierzę jest inteligentne, więc wkrótce wydostaje się na wolność.

Mamy tu orgię znajomych chwytów: znakomite efekty specjalne i wyraźny podział na dobrych i złych. Jak ktoś oddycha z ulgą, to wiadomo, że za chwilę będzie musiał brać nogi za pas, jak inny zaczyna gadkę o kontrolowaniu natury, kończy jako przystawka. Przetrwają jak zwykle dzieci i ci, którzy zawczasu odnajdą w sobie pokłady pokory. Miejscami jest trochę zbyt patetycznie i poważnie, ale może po latach oglądania sieczki, zbyt łatwo się śmiejemy, gdy na ekranie giną ludzie.

Nie ma szans, żeby odsmażany kolejny raz motyw smakował równie dobrze jak oryginał. Ale nudno nie jest. Poza tym przy zalewie kina sensacyjnego warto dla odmiany popatrzeć, jak się wzajemnie gryzą dinozaury, nie ludzie.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Chris Pratt
Bryce Dallas Howard
Irrfan Khan
Vincent D'Onofrio
Ty Simpkins
Nick Robinson
Jake Johnson
Omar Sy

reż. Colin Trevorrow