Recenzja filmowa: Dziewczyna warta grzechu - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Dziewczyna warta grzechu

Dzisiaj proponujemy Państwu recenzję komedii Petera Bogdanovicha. Film miał swoją światową premierę 29 sierpnia 2014 roku. Na ekrany kin polskich wszedł 19 czerwca 2015 roku

 

Poprzednie recenzje:

Woody Allen, chociaż jest jednym z płodniejszych współczesnych reżyserów, robi coraz dłuższe przerwy między filmami, pozostawiając swoich wiernych fanów „na głodzie”. To wykorzystują inni twórcy, oferując produkty „allenopodobne”, o czym dumnie informuje slogan reklamowy na plakacie promocyjnym.

Tym tropem wyraźnie poszedł reżyser i scenarzysta Peter Bogdanovich. Tytułową dziewczyną jest Izzie, która w oczekiwaniu na przełom w swojej karierze aktorskiej, dorabia jako call girl. Jednym z jej klientów okazuje się reżyser teatralny, który ma w zwyczaju podobnym jej dziewczynom oferować większe sumy pieniędzy, by mogły zrezygnować z poniżającej pracy i zrealizować swoje marzenia. Traf chce, że wkrótce Izzie trafia na przesłuchane do broadwayowskiej sztuki, którą reżyseruje nasz znajomy altruista, i w której główna rolę gra jego żona. Sytuacja robi się niezręczna, na scenę wchodzą dodatkowe postacie, z obowiązkową terapeutką na czele ( w końcu to Nowy York), a relacje jeszcze bardziej się komplikują.

Ktoś tu chyba liczył, że fani Allena pójdą z rozpędu do kina, skoro film opowiada o inteligenckich neurotykach. Nawet przy swoich lżejszych produkcjach, Allen potrafi jednak skutecznie wbić ironiczną szpilę i unika slapsticku, którym ten film trochę zalatuje. Taka na siłę sklecona komedia omyłek, gdzie wszyscy mieszkańcy Manhattanu zatrzymują się w jednym hotelu, jedzą w jednej restauracji i jeżdżą jedną taksówką. Bo tak jest śmieszniej. Ano nie jest!

Jak na komedię, film jest za mało śmieszny, a humor jest zdecydowanie wymęczony. A na ambitniejsze rozważania fabuła jest zdecydowanie za cienka. Ja mam poczucie zmarnowanego czasu. To jeden z tych filmów, po które się sięga z braku alternatywy i które zapomina się już w trakcie oglądania. Dystrybutorzy nie rozpieszczają nas tego lata. Byle do jesieni.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Owen Wilson
Imogen Poots
Kathryn Hahn
Will Forte
Rhys Ifans
Jennifer Aniston
Cybill Shepherd
Austin Pendleton

reż. Peter Bogdanovich