Recenzja filmowa: Terminator: Genisys - Reporter-24.pl
Wiadomości
wszystkie

Recenzja filmowa: Terminator: Genisys

„Terminator: Genisys” zadebiutował na ekranach 21 czerwca 2015 roku, a na ekranach kin polskich pojawił się 1 lipca 2015 roku.

 

Poprzednie recenzje:

Kino powoli zjada własny ogon, eksploatując do bólu sprawdzone, (czyli mówiąc w języku filmowym: przynoszące spore zyski) wątki i znanych bohaterów. Stąd co roku zalewają nas prequele, sequele, remaki i rebooty. Za sprawą ostatniego, piątego z kolei, Terminatora, dochodzi jeszcze jedno enigmatyczne pojęcie: retcon, czyli pozostajemy w znajomym, specyficznym świecie przyszłości, w którym ludzie walczą z maszynami o kontrolę nad ziemią, ale jednocześnie cofamy się do początków, by pokazać alternatywną wersję tego, jak to się wszystko zaczęło. To jest możliwe dzięki podróżom w czasie.

Seria filmowa o Terminatorze to zawsze była frajda. Część pierwsza, choć bardzo skromna i z prymitywnymi efektami specjalnymi, to dziś klasyk, który wywindował Arnolda Schwarzeneggera na sam szczyt. „Terminator: Genisys” nawiązuje właśnie do pierwszej części, mocno ją modyfikuje, ale na tyle zgrabnie by nie negować następujących po niej wydarzeń, znanych z kolejnych „Terminatorów”

Piąty „Terminator” to oczywiście już nie te same emocje i świeżość, ale nadal świetna rozrywka. Jest siwiutki Arnold (rocznik 1947), do którego jak każde dziecko lat 80-tych mam ogromny sentyment i który będzie odgrywał tę rolę do końca świata i kinematografii, chociażby mieli go reanimować, wskrzeszać i klonować. Są nowatorskie efekty specjalne, które jak to w dobrych filmach bywa, wpisane są w fabułę, a nie odwrotnie. I nawet, jeżeli historia tu opowiadana nie do końca trzyma się kupy, (co jest znamienne w przypadku kina rozrywkowego) nie przeszkadza to w oglądaniu.

Fanów serii nie trzeba przekonywać, a pozostali może się skuszą, chociażby po to, by zobaczyć jak dzięki podróżom w czasie stary Arnold Schwarzenegger bije się z młodym Arnoldem Schwarzeneggerem. Kolejny raz okazało się, że w kinie wszystko jest możliwe.

(Ala Cieślewicz)

Obsada:
Arnold Schwarzenegger
Jason Clarke
Emilia Clarke
Jai Courtney
J.K. Simmons
Dayo Okeniyi
Matt Smith
Courtney B. Vance

reż. Alan Taylor